Współczesny świat sprzyja ograniczeniu ruchu do niezbędnego minimum. Siedzimy w drodze do pracy, wielu z nas siedzi również w pracy, a po pracy… zasługujemy na odpoczynek! Na siedząco lub na leżąco. Dlaczego więc warto zmuszać się do wysiłku? Argument jest mocny - regularna aktywność fizyczna wydłuża życie.

Co oznacza „regularna” aktywność fizyczna?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby na ruch o umiarkowanej intensywności przeznaczać co najmniej 30 minut dziennie albo minimum 150 minut tygodniowo.

Mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać Ci się, że to dużo, nie zniechęcaj się! Aktywność o umiarkowanej intensywności nie oznacza ciężkich treningów na siłowni.

Co to jest aktywność o umiarkowanej intensywności?

Chodzi o ilość pracy, jaką wkładasz w wykonywanie danych ruchów. Dla każdego intensywność może być odczuwana nieco inaczej, w zależności od kondycji, wieku, przygotowania organizmu. Umiarkowanie intensywny ruch powinien skutkować nieznacznym zwiększeniem częstości oddechów. Podczas niej możesz swobodnie prowadzić rozmowę.

Dla odróżnienia, przy aktywności o wysokiej intensywności jesteś w stanie swobodnie powiedzieć tylko kilka słów na jednym oddechu i znacznie mocniej się pocisz.

Jaki sport dla nie lubiących sportu?

Jeśli bieganie i wizyty na siłowni to Twój największy koszmar, mamy dobrą wiadomość! Umiarkowaną intensywność ma wiele aktywności, do których dużo łatwiej się zmotywować. Co możesz robić?

  • włącz w spacer elementy szybkiego marszu,
  • przesiądź się na rower,
  • tańcz!
  • zajmij się ogrodem,
  • wybierz się na spacer z psem i nie unikaj atrakcji w postaci aportowania,
  • zaangażuj się w zabawy z dziećmi, np. berka albo podchody, a zimą możecie ulepić bałwana albo urządzić bitwę na śnieżki,
  • wypróbuj nordic walking,
  • potraktuj prace domowe (np. rozwieszanie prania, mycie okien, zamiatanie) jako aktywność fizyczną – to dla Twojego zdrowia!,
  • podnoszenie średnich ciężarów to także aktywność o umiarkowanej intensywności. Średni ciężar waży mniej niż 20 kg. Możesz zapewnić sobie trening przy użyciu dwóch półtoralitrowych butelek z wodą. Siatka z zakupami też się liczy!

Dlaczego warto się ruszać?

Dosłownie każdy typ i każda długość aktywności fizycznej wydłuża życie. Zawsze lepiej się ruszać niż nie robić tego wcale. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale także umysł – pomaga rozładować stres i dostarcza endorfin.

Do najważniejszych prozdrowotnych efektów ruchu należą:

- niższy poziom cukru we krwi,

- niższy poziom „złego” cholesterolu,

- niższy poziom trójglicerydów,

- lepsza wydolność fizyczna,

- odpowiednia waga (która przekłada się m.in. na wydolność układu krążenia),

- lepsze samopoczucie,

- i lepsza odporność,

- wzmacnianie mięśni pozytywnie wpływa na postawę ciała – stabilizuje stawy i kręgosłup.

Jeszcze się zastanawiasz? Zacznij od czegoś przyjemnego, wybierz aktywność, którą lubisz. Możesz stawiać sobie małe cele – zacznij od przyjemnych spacerów 3 razy w tygodniu, a potem zwiększaj wymagania. Pamiętaj też, aby rodzaj sportu, który uprawiasz dostosować do swoich możliwości i stanu zdrowia.