Wpływ stosowania preparatów probiotycznych na proces zrzucania zbędnych kilogramów to ostatnio coraz popularniejszy temat. Czy probiotyki mogą zapobiegać otyłości lub ułatwiać proces odchudzania? Niektórzy naukowcy sądzą, że mogą stanowić skuteczną pomoc. Czy i kiedy warto sięgnąć po probiotyk?

Czym są probiotyki?

Probiotyki to tzw. dobre bakterie, czyli te, które pozytywnie oddziałują na stan ludzkiego organizmu. Znajdują się one nie tylko w aptecznych suplementach, ale też w niektórych produktach mlecznych, takich jak jogurty (jogurt o właściwościach probiotycznych zawsze musi posiadać odpowiednią informację odnotowaną na etykiecie!).

Jak flora bakteryjna wpływa na wagę?

Układ pokarmowy jest zasiedlony przez drobnoustroje, które ogrywają kluczową rolę w prawidłowym trawieniu. Substancje odżywcze z pokarmu, który przyjmujemy wchłaniane są w jelitach. Wszystko, co nie zostało przyswojone w jelicie cienkim ulega późniejszej fermentacji w jelicie grubym – jest to możliwe dzięki odpowiedniej równowadze bakteryjnej.

Prawidłowe zasiedlenie przewodu pokarmowego człowieka w toku życia, na skutek stosowanej diety, stylu życia czy przyjmowanych leków ulega zmianie. Badacze dowodzą, że skład flory bakteryjnej jelit wpływa na proces pozyskiwania energii z pożywienia. Oznacza to, że w zależności od stanu flory bakteryjnej nasze ciała inaczej wykorzystują pożywienie, którego mu dostarczamy. To zjawisko, które może wyjaśniać, dlaczego niektórzy tyją, a inni nie, jedząc dokładnie to samo – zgodnie z tą tezą zależy to od wydajności trawienia, ponieważ niektóre organizmy potrafią wykorzystać więcej kalorii niż inne, zapobiegając ich odkładaniu w postaci tkanki tłuszczowej.

Dotąd nie udało się jednoznacznie dowieść wpływu zaburzeń flory bakteryjnej jelit na gromadzenie dodatkowych kilogramów. Naukowcy wskazują na konieczność prowadzenia w tym kierunku dalszych, szerzej zakrojonych badań, ponieważ istnieją przesłanki świadczące o związku otyłości ze składem mikroflory jelitowej [1].

Jaki probiotyk wybrać?

Przy wyborze preparatu probiotycznego należy zwrócić uwagę, czy zawiera żywe drobnoustroje, w jakiej ilości oraz jakiego rodzaju, gatunku oraz szczepu. Oznaczenie drobnoustroju powinno zawierać litery oraz cyfry, np. ATCC 53103 – dzięki temu precyzyjnie wiemy, co znajduje się w preparacie, w tym przypadku będą to drobnoustroje przechowywane w American Type Culture Collecition pod numerem 53103. Jeśli chcemy, będziemy mogli zweryfikować badania dotyczące tych konkretnych drobnoustrojów.

Czy warto brać probiotyki?

Stosowanie probiotyków wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, które zostały już dobrze udokumentowane w badaniach naukowych.

  • Wspierają prawidłowe funkcje układu odpornościowego,
  • Wspierają produkcję witaminy K, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B,
  • Przyczyniają się do produkcji serotoniny – substancji, która odpowiada za dobre samopoczucie i nastrój,
  • Pomagają w trawieniu pokarmu, zapewniają sprawne wchłanianie przez organizm substancji odżywczych,
  • Hamują rozwój tzw. złych bakterii, zapobiegając infekcjom i stanom zapalnym.

Nie jest jasne, czy zaburzona mikroflora jelitowa jest czynnikiem powodującym otyłość czy też powstaje w odpowiedzi na ten problem. Na rozwój otyłości wpływa wiele zróżnicowanych czynników, takich jak nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta i siedzący tryb życia. Włączenie do swojego menu produktów bogatych w probiotyki lub dodatkowa probiotyczna suplementacja mogą wspomóc proces odchudzania i posłużyć jako dodatkowe wsparcie zdrowej diety oraz aktywności fizycznej [2]. Takie rozwiązanie zaleca się przede wszystkim osobom, które odczuwają dyskomfort związany z nieregularną pracą układu trawiennego, np. wzdęcia, zaparcia i biegunki, a także problemy z apetytem i regularnością jedzenia. Efekt kliniczny przyjmowania prebiotyków w celu redukcji masy ciała to jednak wciąż pole, które wymaga specjalistycznych badań.


Źródła:

  1. http://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5142012243.pdf
  2. https://www.researchgate.net/publication/335217030_Gut_Microbiota_and_Obesity_Prebiotic_and_Probiotic_Effects
  3. https://zdrowie.pap.pl/dieta/czy-probiotyki-pomagaja-w-walce-z-otyloscia