Co zrobić, żeby dziecko chętnie odrabiało lekcje? Czy da się to w ogóle osiągnąć? Popołudniowe zadania domowe mogą przerodzić się w prawdziwy koszmar i przysparzają stresu nie tylko uczniom, ale też dorosłym, którzy usiłują nadzorować swoich podopiecznych. Poznaj 6 zasad zdrowego odrabiania pracy domowej, dzięki którym pomożesz dziecku w nauce bez dodatkowego stresu!

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Obowiązki szkolne i codzienne odrabianie lekcji to duże wyzwanie dla malucha. Dużą zmianę odczuwają zwłaszcza pierwszoklasiści, którzy z przedszkolnej beztroski muszą przejść do szkolnej rutyny. Szkoła to ogromna zmiana w sposobie organizacji czasu, moment intensywnego rozwoju dziecka, ale też ważna próba.

Do tematu odrabiania lekcji postaraj się podejść na spokojnie. Minie trochę czasu zanim dziecko wdroży się po wakacyjnej labie w nową codzienną rutynę. Kiedy uczeń się buntuje, postaraj się zachować spokój i dotrzeć do źródła problemu, a następnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Razem z dzieckiem ustalcie własny system organizacji, który się u Was sprawdzi. Wypracowanie nawyku regularnego odrabiania lekcji w pierwszych klasach szkoły zaprocentuje w przyszłości.

1. Pozwól dziecku odpocząć

Siadanie do lekcji od razu po zakończeniu lekcji zazwyczaj jest kiepskim pomysłem. Dziecko wraca do domu zmęczone albo odwrotnie – nadmiernie podekscytowane bieżącymi wydarzeniami ze szkolnego korytarza. Trudno wtedy o odpowiednią koncentrację i motywację do nauki.

Daj dziecku trochę czasu na regenerację. To czas na zjedzenie obiadu, krótką drzemkę i zajęcie się przyjemną aktywnością. Warto jednak zawężyć nieco możliwości rozrywki przed odrobieniem lekcji – dobrym rozwiązaniem będzie umowa, że telewizor lub komputer mogą zostać włączone dopiero wtedy, kiedy uczeń jest przygotowany na kolejny dzień szkoły. Jeśli maluch zajmie się wciągającą zabawą, na którą lubi poświęcić kilka godzin trudniej będzie go od niej oderwać.

2. Nie odkładaj lekcji na ostatnią chwilę

Przekładanie pracy domowej na późny wieczór, tuż przed pójściem spać, albo co gorsza na wczesny ranek przed pójściem do szkoły to bardzo zły pomysł. Dziecko pracuje wtedy w stresie, jest popędzane i zdenerwowane – to nauka, która raczej nie przyniesie korzyści.

Warto wyznaczyć stałą porę na codzienne odrabianie lekcji. Nie musicie umawiać się na konkretną godzinę, chodzi przede wszystkim o zachowanie określonego rytmu dnia – np. powrót ze szkoły, obiad, poobiedni odpoczynek, odrabianie lekcji.

Nasza rada: mów dziecku o zbliżającej się konieczności odrobienia pracy domowej, np. 15 minut wcześniej. Dzięki temu maluch ma szansę dokończyć sprawy, którymi właśnie się zajmuje i przygotować do nauki. Zmuszanie go do siedzenia nad książką z zaskoczenia, w środku zabawy, zwykle skutkuje buntem i frustracją.

3. Nie odrabiaj lekcji za dziecko

Na początku szkolnego stażu malucha warto, aby rodzic nadzorował naukę dziecka i pomagał mu w miarę potrzeby. Nie oznacza to jednak, że rodzic powinien zawsze siadać do biurka razem z dzieckiem. Ustal z maluchem, co ma do zrobienia i w jakiej kolejności zamierza się za to zabrać. Nie narzucaj przy tym dziecku własnej wizji pracy, daj mu przestrzeń na wypracowanie własnego systemu nauki. Sprawdź, czy rozumie treść polecenia i wie, jak zaplanować swoją pracę.

Możesz pomagać dziecku w nauce w sposób, jaki tego potrzebuje, ale uważaj, żeby całkowicie nie przejąć inicjatywy. Rodzic zawsze odrabiający lekcje z dzieckiem zwalnia je z odpowiedzialności za jego pracę – lepiej, aby uczeń wyrobił w sobie nawyk samodzielnego pilnowania szkolnych spraw. Nie kontroluj każdego ruchu dziecka, ale zawsze jasno informuj je o tym, że jeśli będzie potrzebowało wsparcia, może na Ciebie liczyć.

4. Przygotuj kącik do nauki

Dziecko powinno mieć wygodne miejsce do nauki, które będzie sprzyjało koncentracji. Sprzątnijcie z najbliższego otoczenia biurka zabawki i rzeczy niepotrzebne do nauki. Wyłączcie radio i telewizor. Warto, aby dziecko zawsze odrabiało lekcje w tym samym miejscu i przechowywało w jego okolicy, pod ręką, wszystkie potrzebne przybory.

Z okazji nowego roku szkolnego albo semestru możecie zmieniać dekoracje tego kącika. Nie chodzi o gruntowny remont, ale o drobne zmiany, które sprawią dziecku przyjemność. Możecie wymienić starą lampkę albo uchwyt do szuflady biurka, przeorganizować przybory szkolne lub zmienić dekoracje przypięte do tablicy lub ściany nad biurkiem. Pozwól dziecku urządzić swój kącik do nauki tak, aby lubiło w nim przebywać.

5. Rozmawiajcie o szkole

Pytaj dziecko o sprawy związane ze szkołą – co klasa robiła dzisiaj na zajęciach, czego nowego się dowiedziało, a co było dla niego mniej interesujące. Nie pomijaj też tematów innych niż nauka, staraj się być na bieżąco ze zmieniającymi się relacjami dziecka z rówieśnikami i aktualnymi dylematami.

Taka rozmowa może połączyć czas na odpoczynek po szkole z momentem, w którym trzeba będzie siąść do odrabiania lekcji. Dziecko koncentruje się na sprawach związanych ze szkołą i przypomina sobie o konieczności odrobienia pracy domowej.

Postaraj się też wzbudzać w dziecku satysfakcję z nauki. Możesz głośno chwalić jego skończoną pracę i rozmawiać z maluchem o jego postępach w nauce. Zachęcaj ucznia do podejmowania własnej inicjatywy przy wykonywaniu szkolnych projektów albo rozwijaniu zainteresowań – również takich, które wykraczają poza zakres szkolnego podręcznika.

6. Weź pod uwagę predyspozycje dziecka

Pamiętaj, że niechęć do odrabiania pracy domowej nie zawsze wynika z lenistwa. Zadbaj o zdrową dietę, odpowiednią ilość snu i dobrą atmosferę w domu – aby nauka przyniosła dobre rezultaty, dziecko potrzebuje komfortowych warunków.

Jeśli mimo usilnych starań proces odrabiania lekcji wiąże się z ogromnym stresem i powoduje wyłącznie kłótnie oraz nie przynosi spodziewanych efektów warto pomyśleć o pomocy specjalisty – pierwszym kontaktem może być szkolny psycholog, który poradzi w sprawie koniecznej diagnostyki. Szkolne wymagania nie uwzględniają różnorodnych predyspozycji dzieci, dlatego tak ważna jest obserwacja i komunikacja z uczniem, aby poznać jego problemy i móc udzielić odpowiedniej pomocy.