Zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny ma toczyć się po staremu, czyli w trybie stacjonarnym. Dzieci wrócą do swoich klas 1 września 2021 roku. Dla wielu uczniów ten powrót do „normy” może jednak być źródłem silnego stresu. Co możesz zrobić, aby ułatwić dziecku to zadanie? Nie odkładajcie przygotowań na ostatnią chwilę i zacznijcie od tych 3 prostych kroków.

1. Przyzwyczajcie się do nowego rytmu dnia

Koniec wakacji zawsze jest dla uczniów wyzwaniem, tym większym, im bardziej szkolna rutyna różni się od tej wakacyjnej. Dlatego jeszcze podczas wolnego warto zacząć wdrażać plan dnia zbliżony do tego, który będzie obowiązywał w roku szkolnym.

Już teraz możecie stopniowo przesuwać godzinę pobudki na wcześniejszą, zgodną ze zbliżającym się planem lekcji. Możesz motywować dziecko do wstawania ulubioną aktywnością wykonywaną o poranku, np. wspólnym spacerem, rysowaniem, rozgrywaniem partii ulubionej gry. Chodzi o to, aby uczeń kojarzył wcześniejszą pobudkę z przyjemnością, jednocześnie przestawiając organizm do nowej, wcześniejszej rutyny – bez bólu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnej walki o codzienne wstawanie z łóżka.

Postarajcie się też uwzględnić w planie dnia czas na naukę. Nie chodzi o to, aby dziecko ślęczało nad podręcznikami – w końcu są wakacje! Celem jest wygospodarowanie czasu w ciągu dnia, które dziecko będzie później mogło przeznaczyć na odrabianie lekcji. To może być np. godzina po obiedzie, którą dziecko przeznacza na czytanie książki, którą samo wybrało, rysowanie, prace plastyczne albo rozwiązywanie łamigłówek – według preferencji! Dzięki temu uczniowi łatwiej będzie wyrobić w sobie nawyk przeznaczania czasu na zbliżoną, wymagającą skupienia, aktywność.

2. Zadbajcie o relacje z rówieśnikami

Po czasie wzmożonej izolacji dziecko może być bardziej wycofane w stosunku do rówieśników. Dlatego to bardzo ważne, aby przed powrotem do szkoły porozmawiać z dzieckiem o kolegach i koleżankach ze szkolnej ławki i pozwolić mu przegadać swój stres. Jeśli to możliwe, warto zaproponować dzieciom wspólną aktywność, którą lubią, jeszcze przed wrześniem. Dzięki temu dzieci będą miały okazję przypomnieć sobie, że mogą dobrze bawić się w swoim towarzystwie, zintegrować się, a także we własnym gronie porozmawiać o trudnościach i oczekiwaniach związanych z powrotem do szkoły.

3. Znajdźcie motywację do nauki

Powrót do stacjonarnej szkoły wcale nie musi wywoływać u uczniów entuzjazmu. Po roku kształcenia online wiele z nich deklaruje, że jest im wszystko jedno albo nawet, że woleliby zostać w domu. Zdalna edukacja wiązała się przecież zazwyczaj z późniejszym wstawaniem, ograniczeniem czasu przeznaczanego na dojazdy, często także uczestniczeniem w lekcjach z łóżka, w czasie śniadania albo w dresach. Presja i stres związany z samym procesem wyjścia do szkoły były dużo mniejsze, a zdalny kontakt z nauczycielem i klasą osłabiał motywację do regularnej nauki. Nic więc dziwnego, że powrót do stacjonarnego trybu nie jest prostym remedium na szkolne problemy.

Dlatego to bardzo ważne, aby pomóc dziecku znaleźć motywację do nauki w nowym roku szkolnym. Możecie to zrobić, rozmawiając z uczniem o jego dobrych wspomnieniach związanych ze szkołą i przypominając szkolne aktywności, które lubił i za którymi może tęsknić. Postaraj się też doceniać małe osiągnięcia dziecka związane z powrotem do szkoły, takie jak przygotowanie wyprawki, posprzątanie biurka, sporządzenie planu lekcji czy zapakowanie tornistra. W ten sposób obniżacie presję – priorytetem nie są dobre oceny, ale aktywne i skupione uczestnictwo w lekcjach, o które bardzo trudno, jeśli dziecku towarzyszy szkolne napięcie.