Pokaż mi swoje paznokcie, a powiem Ci, kim jesteś… no, prawie – ale z wyglądu paznokci można wyczytać sporo o kondycji organizmu. Czy zastanawiasz się czasem, skąd biorą się przebarwienia na paznokciach? Czy powinny nas niepokoić? Okazuje się, że uważne przyglądanie się swoim paznokciom może pomóc odczytać ważne sygnały dotyczące ogólnego stanu zdrowia. Sprawdź, na co zwracać uwagę.

Białe plamki na paznokciach

To powszechny, w związku z czym także powszechnie lekceważony symptom, na który warto jednak zwrócić uwagę. Kiedyś sądzono, że to objawy niedoboru wapnia, jednak bardziej prawdopodobne okazuje się, że chodzi o niedobory białka oraz cynku. Takie plamki powstają na skutek miejscowego uszkodzenia łożyska paznokcia. Same w sobie nie są groźne, a ponieważ mają niewielkie rozmiary, nie sprawiają też bólu ani dyskomfortu. Ich pojawienie się powinno jednak stanowić motywację do wykonania ogólnych badań krwi, aby wykluczyć niedożywienie i anemię. Warto także pomyśleć o uzupełnieniu soli mineralnych oraz witamin, np. Wesprzeć codzienną dietę komplementarnym witaminowym suplementem diety.

Paznokcie wypukłe lub wklęsłe

Powinny niepokoić, kiedy ich kształt zmienia się w czasie. Jeśli zauważasz, że nagle stają się bardziej wypukłe niż do tej pory i przybierają kształt łyżeczki – to może być sygnał świadczący o niedotlenieniu ciała. Warto w takiej sytuacji zbadać układ oddechowy, a także wątrobę. Z kolei wklęsłość paznokci może świadczyć o anemii, zwłaszcza niedoborach żelaza. Ich brzegi stają się wtedy delikatnie wywinięte.

Poprzeczne bruzdy w płytce paznokcia

Sprawiają, że płytka staje się nierówna, jak gdyby miejscowo doznała urazów mechanicznych. Pojawiają się zwykle już po przebyciu ostrych infekcji. Ich ilość nie świadczy o sile choroby, występują pojedynczo albo licznie. Takie symptomy mogą też towarzyszyć właśnie toczącej się infekcji lub chorobie zakaźnej.

Ciemne plamy pod paznokciami

Są zazwyczaj wynikiem krwiaka, który powstaje pod wpływem urazu mechanicznego. Nie są niepokojące, jeśli znasz przyczynę ich powstania i przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia lub wchłaniają. Niepokoić powinien bardzo ciemny, czarny kolor zmiany i jej stałe miejsce – warto ją wtedy skonsultować z lekarzem, ponieważ może być formą czerniaka.

Ciemne pionowe kreski pod paznokciem

Chodzi o przebarwienia, które wyglądają jak „drzazgi” pod paznokciem. Zasada jest podobna, jak przy ciemnych plamkach – jeśli przesuwają się d ogóry paznokcia wraz z jego wzrostem, nie ma powodu do obaw. To zazwyczaj drobne krwiaki. Jeśli jednak pozostają w tym samym miejscu konieczna jest konsultacja lekarska – mogą sygnalizować nawet zapalenie wsierdzia lub inną chorobę układu krwionośnego.

Paznokieć odklejony od łożyska

Czyli profesjonalnie mówiąc, onycholiza, to zazwyczaj bolesna dolegliwość. Pojawia się, kiedy płytka paznokcia zaczyna unosić się i odklejać znad łożyska – może dotyczyć to tylko jednego palca albo całej ręki, paznokieć zwykle odkleja się od przodu lub z boku. W takiej sytuacji, jeśli nie do odklejania nie doprowadził uraz mechaniczny, warto zbadać tarczycę, ponieważ to częsty objaw towarzyszący jej nadczynności. Innymi przyczynami mogą być choroby skóry, m.in. łuszczyca, a także infekcje grzybicze

Nieprawidłowy kolor paznokci – szary, niebieski, zielony, żółty

Kiedy paznokcie zmieniają kolor, pierwszym podejrzanym jest zawsze infekcja grzybicza. Niebieskie łożysko paznokcia może świadczyć o niedotlenieniu, a więc wskazywać na choroby płuc i układu oddechowego, a białe – na anemię. Zmian kolorystycznych paznokci nie warto lekceważyć. Infekcje grzybicze są niekomfortowe i często bolesne, a także trudne do wyleczenia, dlatego warto je zdiagnozować i zacząć leczyć jak najszybciej.