Obmyślanie codziennego jadłospisu to dla wielu z nas prawdziwe wyzwanie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy przychodzi nam szukać pomysłu na posiłek do pracy. Trzeba znaleźć coś, co można wygodnie zapakować, zjeść na zimno lub łatwo odgrzać. Wiele osób, zmęczonych taką logistyką, unika jedzenia w pracy, co jest poważnym błędem żywieniowym, prowadzi do zaburzeń koncentracji oraz zwiększa ryzyko wieczornego objadania się. Wcale nie musi tak być! Poznaj kilka wskazówek i pomysłów na lunch do pracy!

Obiad do pracy – kilka wskazówek

  • Zaopatrz się w poręczny pojemnik. Wcale nie musisz wydawać dużo na estetyczny lunchbox. Wystarczy proste, szczelne pudełko lub niewielki termos na dania obiadowe. Ta druga opcja oszczędzi Ci kłopotów z podgrzewaniem obiadu w pracy.

  • Zabieraj do pracy porcję „obiadu domowego”. Nie musisz przygotowywać zupełnie oddzielnego menu do biura, czasem wystarczy delikatnie zmodyfikować tygodniowy jadłospis dla całej rodziny, by móc przyrządzać dania łatwo podzielne i możliwe do spakowania na wynos.

  • Staraj się przygotowywać lunch do pracy w poprzedzający wieczór. Poranna gorączkowa bieganina nie sprzyja przygotowywaniu nawet prostych posiłków i z pewnością nie ułatwia podejmowania racjonalnych decyzji żywieniowych. W pośpiechu i stresie częściej sięgamy po produkty bogate w tłuszcz i sód.

  • Przygotuj obiady do pracy na kilka dni. Jeśli na gotowanie pracowych lunchy poświęcisz nieco więcej czasu, będziesz w stanie zrobić zaopatrzenie na parę dni do przodu.

  • Zrezygnuj z pomysłów: „kupię sobie coś po drodze”, „zamówię sobie coś”. Są to okoliczności, które – podobnie jak we wcześniejszym przykładzie – kończą się z reguły na wyborze potraw i przekąsek tłustych, mało odżywczych i kalorycznych, a do tego jeszcze najczęściej drogich.

Szybki obiad do pracy – garść pomysłów

  • Królestwo sałatekLiczba możliwości jest tutaj właściwie nieograniczona. Oto nasz pomysł: na dno pojemnika lunchowego wsyp ugotowaną kaszę (najzdrowsza będzie kasza jaglana – bogate źródło witamin z grupy B, magnezu, wapnia czy fosforu). To wszystko przykryj „zieloną pierzynką”. Możesz skorzystać z gotowych miksów sałat lub kupić ulubioną zieleninkę. Do tego pomidorki koktajlowe, pokrojona w kostkę feta oraz plasterki awokado. Całość posyp ulubionymi orzechami i skrop delikatnie oliwą. Awokado i orzechy to przy okazji doskonałe połączenie składników odżywczych wspierających pracę mózgu i usprawniających koncentrację.
  • Wrapy. Wygodne danie, bo zostawia dużą dowolność w kwestii wypełnienia, pomaga uniknąć niepożądanej w komponowaniu diety monotonii. Łatwo tutaj ponadto dobrać składniki do diet specjalnych – w tym wegańskich czy wegetariańskich.
  • Naleśniki i krokiety. Naleśnikowe placki także dają nam bardzo dużo możliwości – i słonych, i wytrawnych. Do tego nietrudno przygotować parodniowy zapas. Jeśli posmarujesz naleśniki np. pastą z pistacji lub migdałów, to otrzymasz nie tylko pyszny, ale też pożywny lunch do pracy.
  • Risotto. Kolejne danie uniwersalne, otwierające pole do eksperymentowania ze składnikami (my polecamy jako warzywa bazowe por smażony w syropie daktylowym oraz cukinię). Do tego, jak wszystkie dania jednogarnkowe, jest łatwe i szybkie do przygotowania.
  • Kremowe zupy. To kolejna pojemna kategoria. Możesz gotować zupy z wielorako dobieranych warzyw – według koloru, ulubionych połączeń smakowych czy – co szczególnie polecamy – zgodnie z kryterium sezonowości.