Zarówno rodzajów porannej opuchlizny na twarzy, jak i przyczyn jej powstawania może być wiele. Niekiedy wystarczy dokonać nieznacznych zmian w stylu życia i poratować się prostymi domowymi zabiegami, innym razem jednak – opuchnięta twarz może wskazywać na poważniejsze kłopoty zdrowotne. Skąd się bierze opuchnięta twarz po nocy? Jak sobie z nią poradzić i szybko odzyskać poczucie komfortu oraz pewności siebie?

Opuchnięta twarz – najczęstsze przyczyny:

  • Pojedyncze incydenty. Źle przespana lub zarwana noc, nadmiar alkoholu Na poranny wygląd naszej buzi bodaj największy i najbardziej widoczny wpływ ma jakość nocnego wypoczynku i… sposób, w jaki spędziliśmy poprzedzający wieczór. Długa impreza, duże ilości wypitego alkoholu, niedostatek snu – to wszystko odbije się na naszej twarzy kolejnego dnia. Także praca do późnych godzin czy emocjonujące przeżycia (np. płacz podczas oglądania filmu czy lektury książki) mogą poskutkować opuchlizną rano. 

  • Niezdrowy styl życia, dieta bogata w sól. Za obrzęki na naszej twarzy może też odpowiadać niezdrowa dieta, tj. bogata w zatrzymującą wodę w organizmie sól i produkty wysoko przetworzone, uboga w wodę i składniki mineralne. Niekorzystnie na wygląd buzi wpływa też częste i/lub nadmierne spożywanie alkoholu (zwłaszcza wieczorem), który prowadzi m.in. do odwodnienia organizmu i wypłukania cennych elektrolitów (tutaj: jakże ważnego potasu). 

  • Niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Na powstanie porannej opuchlizny może wpływać niewłaściwa higiena twarzy – przede wszystkim niedokładne zmywanie makijażu czy oczyszczanie skóry przed snem. Częstym błędem pielęgnacyjnym jest też mycie twarzy pod prysznicem – a więc w ciepłej wodzie, która nie przynosi ulgi w obrzęku. 

  • Reakcja alergiczna. Warto przyjrzeć się nie tylko swoim nawykom pielęgnacyjnym, lecz także – stosowanym kosmetykom. Jeśli dodatkowo skóra jest zaczerwieniona i swędzi, to należy wziąć pod uwagę ryzyko uczulenia na któryś ze składników nakładanych na twarz preparatów. 

  • Cykl menstruacyjny i zmiany hormonalne. Do zatrzymaniu wody w organizmie kobiet dochodzi za sprawą wysokiego stężenia estrogenu (po zakończeniu krwawienia) oraz progesteronu (po owulacji). Każda kobieta doświadcza tych zmian w sobie tylko właściwy sposób, jednak u wielu z nich prowadzi to właśnie do nadmiernego opuchnięcia twarzy, zwłaszcza rano. Opuchlizna na twarzy ma też niekiedy związek z zaburzeniami poziomu hormonów, m.in. przy niedoczynności tarczycy czy chorobie Hashimoto. 

  • Inne schorzenia. Spuchnięta twarz, zwłaszcza jeśli wszystkie powyższe możliwe przyczyny zostały wykluczone, może być symptomem poważniejszych chorób. Zaliczają się do nich m.in. schorzenia nerek, półpasiec, stany zapalne zębów, zapalenie zatok. Przypomnijmy też wspomniane już alergie czy zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy, chorobę Hashimoto. W takich wypadkach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem!

Opuchnięta twarz po nocy – proste sposoby

Oto najprostsze środki zaradcze w walce z obrzękiem na twarzy:

  • mycie twarzy tuż po przebudzeniu, pod kranem, zimną wodą i delikatnym kosmetykiem myjącym, unikanie mycia twarzy pod prysznicem

  • masaże twarzy: za pomocą zimnego rollera lub palcami np. poprzez staranne wklepanie i rozmasowanie kremu do twarzy (UWAGA: należy unikać przykładania kostek lodu czy… mrożonek, mogą one podziałać zbyt silnie na unerwienie twarzy)

  • maseczki i okłady: można wykorzystać gotowe maseczki żelowe, które zmniejszą opuchliznę lub wykorzystać plasterki ogórka

  • odpowiednia odżywianie: ograniczenie spożycia soli, dieta bogata w wodę i produkty ją zawierające.