Tak zwany „piwny brzuszek” jest przypadłością dotykającą szczególnie mężczyzn, ale nie tylko. Raporty GUS z 2014 roku alarmują - zbyt dużą masę ciała ma już 62% mężczyzn i 46% kobiet! Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i jak jej zapobiegać.

Otyłość brzuszna - poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Piwny brzuszek, czy też oponka jest nie tylko defektem estetycznym, ale także (a może przede wszystkim) problemem zdrowotnym. Jednymi z częstszych konsekwencji nadmiernej masy ciała jest insulinooporność i nietolerancja glukozy, które prowadzą do cukrzycy typu 2. Inne dolegliwości związane z otyłością to stłuszczenie wątroby, refluks żołądkowo-jelitowy, nowotwory jelita grubego i odbytnicy oraz podwyższony cholesterol. Często zapominamy, że otyłość wiąże się także z całym szeregiem dolegliwości dermatologicznych. U osób z nadmierną masą ciała pojawiają się brodawki, odparzenia, rozstępy, a skóra jest podatna na rogowacenie.

Czemu niektórzy tyją tylko na brzuchu?

Wbrew obiegowej opinii duży brzuch nie jest skutkiem picia piwa. Przyczyny otyłości brzusznej są takie same, jak w przypadku każdej innej otyłości. Do głównych czynników sprzyjających zbyt dużej masie ciała zalicza się:

  • zbyt dużą podaż kalorii w stosunku do wagi i wzrostu danej płci
  • brak aktywności fizycznej

Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej uwarunkowane jest indywidualnymi predyspozycjami. Mężczyźni są zdecydowanie bardziej podatni na otyłość brzuszną niż kobiety. Duży brzuch u kobiet może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Figura typu „jabłko” pojawia się najczęściej w okresie menopauzy.

Dieta - czyli podstawa walki z brzuszkiem

„Brzuch robi się w kuchni” - to modne ostatnimi czasy powiedzenie ma w sobie sporo prawdy. Nawet najbardziej wyczerpujące treningi nie dadzą nam zadowalających rezultatów, jeżeli nie zmienimy nawyków żywieniowych. Kluczem do sukcesu jest zdrowa i zbilansowana dieta, w której nie brakuje owoców i warzyw.

Nasza rada: Jedz regularnie! Chociaż najnowsze badania wykazują, że ważniejsze od częstotliwości posiłków są ich jakość i bilans kaloryczny, to z całą pewnością regularne jedzenie pomoże Ci zapanować nad nadmiernym apetytem i uchroni Cię od napadów głodu.