Koniec roku to świetny czas na podsumowania. Koniec kalendarza działa na nas psychologicznie, dlatego to doskonały moment na zamknięcie pewnego etapu i rozpoczęcie nowego, czyli wprowadzenie w życie nowych nawyków. Do czego możemy wykorzystać Nowy Rok? Po co robić postanowienia noworoczne i co warto sobie postanowić? Podpowiadamy!

Po co robić postanowienia noworoczne?

Postanowienie noworoczne to w zasadzie tylko ładne określenie na zmianę. A że warto wprowadzać w swoje życie zmiany, prowadzące do jego polepszenia – lepszego samopoczucia, lepszych relacji z rodziną czy poprawy zdrowia – chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nowy Rok zapewnia nam poczucie przełomu, cezurę, umocowaną w naszej kulturze. Wprowadzanie zmian w życie właśnie w tym momencie to po prostu wykorzystanie tej okazji.

Jeśli więc są zmiany, które chciałbyś wprowadzić w swoje życie, ale stale je odkładasz – od poniedziałku, od nowego miesiąca, zacznę za X czasu… – to dobry moment!

Jak zrobić postanowienia noworoczne 2022?

Jeśli chcesz wprowadzić w życie zmiany, potrzebujesz solidnej dawki motywacji. Dlatego wymyślenie postanowienia w tramwaju w drodze do pracy prawdopodobnie nie przyniesie spodziewanego efektu. Nawet, jeśli uda Ci się o nim nie zapomnieć, jest mniej prawdopodobne, że w ogóle spróbujesz wprowadzić je w życie, a bardziej – że pojawi się za miesiąc w postaci wyrzutu sumienia.

Dlatego jeśli masz to robić, zrób to porządnie. Robienie postanowień można porównać do sporządzania kontraktu z samym sobą . Tak, jak w przypadku umowy, lepiej działa, jeśli zostanie zapisana. Pozwoli Ci to nie tylko zapamiętać, co sobie postanowiłeś, ale też pogłębić motywację i łatwiej zrewidować postanowienia już na etapie planowania.

1. Zapisz swoje postanowienia

Zwróć też uwagę na sposób, w jaki je zapisujesz. Postaraj się nie nastawiać się na długoterminowy cel, ale raczej na proces, regularność i wprowadzenie w życie nawyków. Tylko one mogą przecież doprowadzić do trwałej zmiany. Dlatego zamiast „schudnę”, lepiej zapisać „raz w tygodniu będę chodzić na półgodzinny spacer” oraz „będę jeść codziennie 5 porcji warzyw i owoców” albo „będę jeść słodycze tylko raz w tygodniu”. Rozpisuj duże cele na mniejsze i postaraj się formułować je w sposób pozytywny.

2. Zapytaj: po co robię to postanowienie noworoczne?

Obok postanowienia warto na kartce papieru spisać także motywację, która sprawia, że chcesz się czegoś podjąć. Dzięki temu po pierwsze, zastanowisz się, czy naprawdę chcesz coś zrobić i pozytywnie nakręcisz się na pracę, którą trzeba będzie w tym celu wykonać. Do takiej kartki możesz też wrócić w przyszłości, kiedy przyjdą gorsze dni, żeby się wesprzeć i przypomnieć sobie, dlaczego nie chcesz się poddawać.

3. Jak mogę to osiągnąć? Rozpisz postanowienie na możliwie małe kroczki

Chodzi o to, aby zaplanować czynności, które łatwo będzie Ci zacząć wykonywać od razu, a które nie zaburzą Twojego standardowego rytmu dnia. Jeśli wprowadzisz z dnia na dzień ogromną zmianę, jest duża szansa, że uda Ci się ją utrzymać tylko przez kilka dni, bo będzie zbyt męcząca. Poza tym metoda małych kroczków pozwala zaplanować instrukcję obsługi danej zmiany

Np. jeśli chcesz zacząć regularnie biegać, nie planuj półgodzinnego joggingu trzy razy w tygodniu. Zaplanuj na początek 15-minut biegu raz w tygodniu. Ustal, kiedy będziesz to robić, gdzie, z kim, o jakiej porze, a nawet przygotuj odpowiedni strój. Dzięki temu ograniczysz liczbę spraw, o których trzeba będzie myśleć później, zmniejszając tym samym wysiłek wymagany do wypełnienia postanowienia. Z czasem możesz zwiększać częstotliwość i długość przykładowego biegu, ale niech sam początek będzie stosunkowo łatwy, w zakresie Twoich możliwości. Nie chodzi przecież o forsowanie się, które z natury ma charakter krótkoterminowy. Lepiej wprowadzić mniejszą zmianę, ale na dłużej.

Nasza rada: pamiętaj, że możesz planować także przerwy!

4. Zrewiduj postanowienia

Czy naprawdę mi na nich zależy? Czy nie są zbyt trudne? Czy nie jest ich zbyt dużo?

Jeśli odpowiedź na drugie i trzecie pytanie brzmi „nie”, nie musisz od razu skreślać danego postanowienia! Warto natomiast wrócić do podstawowych reguł dotyczących tego, jak robić postanowienia noworoczne i zmniejszyć trudność postanowienia, trochę je przeformułować, a może rozbić na kilka mniejszych.

Jeśli jednak uświadomisz sobie, że nie zależy Ci, aby któreś z postanowień wypełnić… szansa, że znajdziesz motywację jest niewielka. Po prostu skreśl je, bez wyrzutów sumienia.

Jakie postanowienia noworoczne są najpopularniejsze?

Najczęściej powtarzane postanowienia noworoczne dotyczą obszarów, które wymagają przebudowy nawyków i wprowadzenia nowych, czyli sportu oraz diety.

Na czele statystyki utrzymują się:

- schudnę,

- zacznę się ruszać,

- będę więcej oszczędzać,

- nauczę się czegoś nowego,

- przeczytam więcej książek.

Przy planowaniu i wyborze postanowień noworocznych, zwróć uwagę na to, jak je formułujesz. Jeśli poświęcisz na planowanie chwilę namysłu, jest większa szansa, że postanowień uda Ci się dotrzymać!