Karp to tradycyjne danie wigilijne, dlatego okres świąteczny to czas, kiedy następuje wzrost popularności tej ryby. Chociaż coraz częściej karp zastępowany jest  innymi rybami ze względu na smak, który określa się zwykle jako mulisty, to w większości domów karp stanowi nieodłączny element wigilii. Czy karp to zdrowa ryba? Czy warto jeść karpia ze względu na jego warości odżywcze? Jak wybrać dobrego karpia?

Ile kalorii ma karp?

Karp to ryba średnio-tłusta, w związku z tym nie dostarcza dużej ilości kalorii. Dzięki temu może być dobrym wyborem dla osób na diecie niskokalorycznej. Niestety, niższa zawartość tłuszczu niż w rybach typu łosoś lub śledź przekłada się także na niższą zawartość cennych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega 3. Karp w ilości 100 gramów dostarcza 110-130 kcal. Warto jednak pamiętać, że sposób przyrządzenia ryby ma ogromne znaczenie w określeniu jej wartości kalorycznej, dlatego jeśli nie chcemy żeby ta wartość gwałtowanie wzrosła, powinniśmy unikać panierowania karpia i smażenia go w głębokim tłuszczu. Zdrową alternatywą jest karp pieczony albo gotowany przyrządzony np. w galarecie.

Właściwości odżywcze karpia

Karp jest bogatym źródłem białka, które jest niezbędne do budowania mięśni. Ponadto, zawiera witaminy z grupy B odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz witaminę A niezbędną dla zdrowia oczu. Karp zawiera także witaminę D, która wspiera odporność i działa prozdrowotnie na kości, natomiast zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega 3 wspierają funkcjonowanie mózgu. Należy pamiętać, że im lepsze warunki bytowe ma żywy karp, tym zdrowszy jest dla naszego organizmu, dlatego warto wybierać karpia ze sprawdzonych hodowli.

Jak wybrać dobrego karpia?

Podczas wyboru karpia nie warto kierować się promocjami i wyjątkowo niską ceną, ponieważ może być ona równoznaczna z niskimi kosztami utrzymania hodowli, a co za tym idzie - złymi warunkami bytowymi ryb, co przekłada się na ich jakość. Karpie w hodowlach masowych często otrzymują pokarm, który przyspiesza ich wzrost, dlatego w czasie wyboru karpia warto spytać sprzedawcy o czas hodowli, który powinien wynosić 3 sezony. Karp w takim czasie powinien być karmiony naturalną karmą bez sztucznych przyspieszaczy wzrostu. W czasie wyboru karpia warto zwrócić także uwagę na jego wagę – karp powinien ważyć ok. 2 kg. Wybór karpia o tej wadze pozwoli uniknąć zakupu zbyt tłustej ryby.

Mimo słabnącej popularności karpia, okazuje się, że ta ryba, o ile jest dobrze przyrządzona, może być naprawdę zdrowym wyborem, który według tradycji pojawia się na wigilijnym stole.