Skórki przy paznokciach dla wielu z nas stanowią wyzwanie pielęgnacyjne. Łatwo stają się suche, popękane, czasem nawet pokrwawione. Troska o stan otaczających płytkę paznokcia skórek jest jednak nie tyle kwestią estetyczną, ile – zdrowotną. Dowiedz się więcej o przyczynach problemów ze skórkami i poznaj praktyczne środki zaradcze.

Popękane skórki przy paznokciach – przyczyny

Ogólny stan naszych paznokci (w tym także i skórek) może nam wiele powiedzieć na temat naszego stylu życia oraz stanu zdrowia. Przyczyną popękanych skórek może być po prostu nasz sposób obchodzenia się z paznokciami i dłońmi w ogóle. To tylko na pozór brzmi banalnie i warto się temu choć na moment bliżej przyjrzeć. Wiele osób na swoich palcach odreagowuje np. stres, złość, frustrację czy po prostu nudę lub brak koncentracji. Stąd wynikają m.in. takie zachowania jak skubanie, drapanie, a nawet obgryzanie skórek.

Wiele uszkodzeń mechanicznych skórek bierze się także z niewłaściwej ochrony (lub jej braku) np. podczas sprzątania, mycia naczyń, tj. w sytuacjach, w których mamy do czynienia z detergentami, a także w niekorzystnych warunkach pogodowych – a więc np. zimą. Czasem – czemu nie sposób się dziwić – wynika to np. z zapracowania, przytłoczenia codziennymi obowiązkami i pośpiechu. Wiele osób w takich warunkach nie ma czasu i przestrzeni nawet pomyśleć o tym, że warto włożyć gumowe rękawice i nie narażać skóry na działanie szkodliwych substancji czy długotrwałe moczenie. Często więc nasze skórki pokazują po prostu, że żyjemy w zbyt zawrotnym dla naszego organizmu tempie.

Popękane skórki przy paznokciach mogą też świadczyć o niedoborach witamin, przede wszystkim witamin A oraz E (bo to one głównie przyczyniają się do zachowania naszej skóry w zdrowiu) oraz witamin z grupy B (zwłaszcza B5 oraz B7, które zapobiegają rogowaceniu naskórka, przyspieszają proces gojenia ran oraz regulują działanie gruczołów łojowych). To wszystko może sugerować niewłaściwą, źle zbilansowaną dietę i niedostateczną podaż tych witamin. Popękane skórki wokół paznokci towarzyszą też w przebiegu niektórych chorób skórnych, takich jak np. AZS (atopowe zapalanie skóry), łuszczyca czy grzybica. Mogą się z nimi zmagać także np. osoby chorujące na cukrzycę. Warto też zwrócić uwagę, czy zadzieranie się i pękanie skórek nie jest odpowiedzią na alergię – np. na niektóre kosmetyki (kremy czy mydła).

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

  • Przede wszystkim zacznij od ustalenia przyczyny. Warto od razu pomyśleć, czy nasze problemy ze skórkami nie wynikają np. z chorób lub niedoborów w diecie. Należy włączyć do swojego menu produkty bogate w witaminy A, E oraz B, są to m.in. oliwa z oliwek, masło, jajka, niektóre tłuste ryby, jarmuż, rzeżucha, szpinak, marchew, dynia, orzechy laskowe, kiełki, warzywa strączkowe, banany, melony i in. W uzasadnionych przypadkach warto też przemyśleć suplementację tych witamin.
  • Przyjrzyj się skórze na całym ciele – być może popękane skórki są objawem towarzyszącym innemu schorzeniu? Swoje wątpliwości warto skonsultować z dermatologiem.
  • Przyjrzyj się składom stosowanych codziennie kosmetyków – zwłaszcza mydeł i kremów do rąk. Być może któryś ze składników działa na ciebie uczulająco. Warto wybierać też produkty o naturalnych składach.
  • Odpowiednia pielęgnacja jesienią i zimą – niskie temperatury nie są sprzymierzeńcami naszych dłoni i paznokci, podobnie zresztą jak i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Musimy pamiętać o ciepłych rękawiczkach (najlepiej z naturalnych włókien), częstym nawilżaniu dłoni (zimą warto mieć małą tubkę kremu w plecaku lub torebce) oraz piciu odpowiedniej ilości płynów.
  • Naszym skórkom szkodzi nie tylko przesuszenie, lecz także nadmierne przemoczenie. Nietrudno o nie podczas mycia naczyń, wyciskania mopa, robienia przepierek i sprzątania (tutaj spustoszenie sieją też detergenty). Wskazane jest regularne stosowanie rękawiczek ochronnych – np. lateksowych, choć one też mogą wywoływać reakcje alergiczne. W takich razach można sprawić sobie rękawice winylowe lub nitrylowe. Rękawice będą też barierą dla bakterii, które mogłyby przeniknąć do naszego organizmy np. przez rozdrapane skórki.
  • Należy przyjrzeć się także naszej rutynie malowania paznokci. Zbyt częste i niewłaściwe robienie manicure oraz nadmierne zmywanie paznokci zmywaczem mogą działać na nasze skórki wyniszczająco.
  • Dobrym sposobem na pękające skórki wokół paznokci jest też wyrobienie w sobie nawyku regularnego nawilżania dłoni domowymi sposobami. Polecają się maseczki i okłady z miodu (pomieszanego np. z mlekiem), oleju kokosowego, olejku arganowego, oliwy z oliwek. Dobrym pomysłem jest też robienie nocnego kompresu – wystarczy przed snem nawilżyć dłonie którymś z naturalnych olejków i założyć na noc bawełniane rękawiczki.