Łamliwe, kruche, rozdwajające się paznokcie to problem nie tylko natury estetycznej. Często bardzo bolą i powodują duży dyskomfort. Poza tym stan paznokci jest odbiciem kondycji całego organizmu – może wynikać z niedoborów witamin i minerałów, które są potrzebne dla zachowania zdrowia całego ciała.

Miękkość paznokci może też być spowodowana czynnikami zewnętrznymi lub dodatkowo indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu. Nie oznacza to jednak, że powinnaś pożegnać się z marzeniem o silnych, zadbanych paznokciach. Spróbuj znaleźć przyczynę ich łamliwości i wzmacniaj je!

Przyczyny słabych paznokci

Wygląd płytki paznokcia świadczy o prawidłowym (lub nie) funkcjonowaniu całego organizmu. Dlatego jej nieestetycznego wyglądu nie należy lekceważyć i sprowadzać wyłącznie do kwestii urody.

Kłopoty z paznokciami mogą być skutkiem nieodpowiedniej diety lub niskiej przyswajalności podstawowych witamin i minerałów. Na kondycję paznokci w dużej mierze wpływa obecność keratyny, ale ich łamliwość może także świadczyć o niedoborze cynku, potasu, wapnia, żelaza, witamin z grupy B oraz magnezu. Jeśli problem z paznokciami pojawia się nagle i nie znajdujemy innych jego przyczyn, warto odpowiednio zbilansować swoją dietę i wzbogacić ją o sprawdzone preparaty witaminowe.

Zły stan paznokci może być również związany z niewłaściwą pielęgnacją dłoni lub zaniedbywaniem jej, np. zbyt długie moczenie dłoni w wodzie, zmywanie lakieru acetonem lub zdrapywanie go negatywnie odbije się na stanie paznokci.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze czynniki zewnętrzne – jeśli zimą zapominasz o rękawiczkach, sprzątasz przy użyciu silnych detergentów i bez ochronnych rękawiczek, Twoje paznokcie mogą ucierpieć. Dużo piszesz na komputerze? To także sprawia, że jesteś narażona na szybsze ścieranie i zwiększoną łamliwość paznokci – w takiej sytuacji warto nie przesadzać z ich długością.

Domowe sposoby na łamliwość paznokci

Co możesz zrobić, aby wzmocnić i kompleksowo zadbać o swoje paznokcie? Nie musisz wydawać fortuny w sklepie kosmetycznym na specjalistyczne odżywki i maseczki do dłoni. Zebraliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych, domowych sposobów, dzięki którym możesz zafundować swoim dłoniom urodowe, odprężające „SPA”. Do dzieła!

Ocet jabłkowy

To produkt bogaty w żelazo, potas i wapń oraz magnez, dlatego pozytywnie wpływa na wygląd paznokci, dostarczając im cennych składników odżywczych. Dodatkowo jego kwaśne pH działa antygrzybiczo i antybakteryjnie.

Rozcieńcz ocet z wodą, w proporcji 1 część wody na 1 część octu i zafunduj swoim paznokciom kąpiel – ok. 20 minut każdego dnia, przez min. tydzień. Po tym czasie efekty powinny być już zauważalne. Kąpiel w occie wzmocni płytki paznokcia, a przy okazji usunie przebarwienia i zapobiegnie ewentualnym infekcjom.

Oliwa z oliwek

Kolejny przepis na kąpiel dłoni to mikstura na bazie oliwy z oliwek. Podgrzej ją delikatnie do temperatury, która będzie dla Ciebie przyjemna i mocz w niej końce palców przez ok. 15 minut. Do oliwy możesz dodać sok z cytryny lub pomarańczy – ma właściwości rozjaśniające.

Nasza rada: „oliwkową” kąpiel możesz zafundować całym dłonią. Zadziała jako remedium na popękane i spierzchnięte dłonie, przy okazji je odżywi i wygładzi. Po zabiegu osusz ręce, możesz też zakończyć zabieg nałożeniem dodatkowej warstwy kremu nawilżającego.

Olejek herbaciany

Najlepiej kupić go w pobliskiej aptece – zwróć uwagę, żeby był to produkt ekologiczny, który można stosować na skórę. Olejek herbaciany rozcieńcz z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i tak przygotowaną „odżywkę” wcieraj w płytkę paznokcia (możesz to zrobić za pomocą wacika higienicznego). Olejek herbaciany ma silne właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Ze względu na jego intensywne działanie, po miesięcznej kuracji warto zrobić przerwę.

Nasza rada: w trakcie stosowania olejku herbacianego pamiętaj o regularnym nawilżaniu dłoni odpowiednim kosmetykiem. Preparat może wysuszać skórę, zwłaszcza skórki wokół płytki paznokcia.

Piwo

To domowy sposób naszych babć – popularniejsze jest stosowanie go do odżywienia włosów, ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku paznokci. Piwo zawiera biotynę, potas, fosfor oraz selen, dzięki czemu moczone w nim paznokcie ulegają wzmocnieniu i odżywieniu. Rozgazowane piwo nie traci swoich dobroczynnych właściwości, dlatego jedną butelkę możesz wykorzystać na kilka zabiegów.