Topinambur – ta nieco egzotyczna nazwa odnosi się do słonecznika bulwiastego, czyli warzywa, które do kuchni polskiej dotarło z Ameryki Północnej. Obecnie przeżywa za to renesans, zarówno ze względu na swoje walory smakowe, jak i właściwości prozdrowotne. Podpowiadamy, jak gotować i jak jeść topinambur.

Topinambur czyli słonecznik bulwiasty

To niepozorne warzywo, ponieważ na pierwszy rzut oka wygląda jak ozdobny kwiat, przypominający mniejszą wersję słonecznika. Do tego łatwo się rozplenia, zachowując w ogródku jak chwast. Jadalne są bulwy topinamburu, które wyglądem przypominają korzeń imbiru, a smakiem zbliżone są do karczocha i orzechów brazylijskich.

Słonecznik bulwiasty wyróżnia się spośród roślin dużą zawartością inuliny. Wielocukier ten nie jest trawiony przez organizm człowieka. Inulina wraz z celulozą pęcznieje w żołądku, dając poczucie sytości. Inulina jest świetnym materiałem odżywczym dla naturalnej flory bakteryjnej jelit. Poprzez stymulację wzrostu korzystnych dla zdrowia bakterii, zahamowany zostaje rozwój patogenów odpowiedzialnych za powstawanie biegunek zakaźnych.

Inulina posiada właściwości immunomodulujące, stosowana jest więc u osób z obniżoną odpornością. Dodatkowo, wielocukier ten reguluje poziom glukozy we krwi, co ma szczególne znaczenie u chorych na cukrzycę. Inulina ma zdolność wiązania szkodliwych substancji, a dodatkowo poprzez pobudzanie motoryki jelit przyspiesza ich usuwanie z organizmu, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zaparć.

Ponadto, topinambur powinien stać się przyjacielem osób odchudzających się, ponieważ charakteryzuje się niską wartością energetyczną (41 kcal/ 100g gotowanego produktu).

Jak jeść topinambur?

Bulwy topinamburu można spożywać po wcześniejszym ugotowaniu, parowaniu, blanszowaniu, pieczeniu, smażeniu, a także surowe jako przekąskę lub jako dodatek do sałatek. Do spożycia nadają się bulwy zaraz po wykopaniu, ponieważ szybko się starzeją nabierając nieprzyjemnego smaku. Bulwy mogą być także konserwowane, marynowane i kiszone.

Topinambur można jeść w zupach-krem, doskonale smakuje także jako składnik puree. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, spróbuj zastąpić topinamburem ziemniaka, pamiętając o jego specyficznie orzechowym smakiem. Będzie doskonale pasował do innych warzyw korzeniowych, np. selera lub dyni, dobrze smakuje także ze szpinakiem albo jarmużem.

Jak gotować topinambur?

To nic trudnego – z topinamburem obchodzimy się podobnie jak z ziemniakiem. Dobrze smakuje ugotowany w osolonej wodzie, a czas gotowania powinien wynosić ok. 15 minut, czyli połowę czasu gotowania ziemniaków. Wiemy, że jest dobry, kiedy staje się miękki.

Jeśli zależy nam na zachowaniu jego jasnego koloru, do wody warto dodać kilka kropel cytryny.