Zimowa pogoda to prawdziwe wyzwanie dla naszych włosów i skóry głowy. Częste zmiany pogody, niskie temperatury, wiatr i śnieg to czynniki, które negatywnie odbijają się na wyglądzie naszej fryzury. Do tego uciskające czapki, które niszczą misternie ułożone koki. Znasz to? Sprawdź, co zrobić, aby ułatwić swoim włosom przetrwanie zimowego sezonu.

Chroń głowę przed zimnem

Zrezygnowanie z czapki może wydawać się najprostszym rozwiązaniem problemu zniszczonej fryzury. Jednak wbrew pozorom takie posunięcie może przynieść odwrotne od zamierzonych efekty. Brak nakrycia głowy nie tylko doprowadzi do przeziębienia, lecz także negatywnie obije się na Twoich włosach. Chłód, porywisty wiatr, deszcz i śnieg nie działają na nie korzystnie. Czynniki atmosferyczne uszkadzają strukturę włosa, a także negatywnie wpływają na krążenie krwi w skórze głowy, doprowadzając do gorszego odżywienia włosów.

Warto więc raczej zastanowić się jak zminimalizować negatywne efekty noszenia czapki – takie, jak szybkie przetłuszczanie się skóry głowy, przesuszenie włosów i ich elektryzowanie.

Jaka czapka?

Wybierając czapkę, zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Sztuczna tkanina będzie powodowała elektryzowanie się kosmyków przy zakładaniu i zdejmowaniu czapki – postaraj się tego uniknąć. Zwróć też uwagę na stopień, w jakim czapka przylega do głowy – luźniejsza ogrzeje Cię równie skutecznie, nie niszcząc przy tym doszczętnie Twojej fryzury. Nieprzylegający ściśle do skóry głowy komin lub kaptur umożliwi też odpowiednie dotlenienie skóry głowy.

Zimowa pielęgnacja

Kiepski wygląd włosów może prowadzić do ich kompulsywnego mycia – to błąd! Jeśli nie jest to konieczne, nie myj głowy codziennie. Szampon oczyszcza, ale jednocześnie uszkadza naturalną barierę lipidową włosów, przesuszając je. Do mycia używaj nawilżającego, naturalnego szamponu, który nie obciąży dodatkowo Twoich włosów. Ostatnie płukanie włosów powinno się wykonywać przy użyciu chłodnej wody – w ten sposób zamkniesz łuski włosów, nie wypłukując z nich substancji odżywczych, i wygładzisz ich powierzchnię, unikając zmatowienia i efektu „siana”.

Zimową porą postaw na kosmetyki poprawiające nawilżenie włosów. Możesz stosować odżywki w spray przystosowane do stosowania również na suche włosy. Ich lekka konsystencja nie obciąży włosów, za to uchroni je przed utratą wilgoci i uzupełni ubytki w ich strukturze, powstałe na skutek działania wiatru i zimna.

Wzmocnij się od środka

W okresie zimowym nasza fryzura mocniej narażona jest na uszkodzenia ze względu na trudne warunki pogodowe. Dlatego warto pomyśleć o tym, jak wesprzeć je nie tylko od zewnątrz, ale także od środka. Witaminy z grupy B, a także witamina A i E oraz C wzmocnią strukturę włosa, przyspieszą ich porost oraz uchronią je przed chorobami oraz wpływem czynników zewnętrznych. Odpowiednia dieta oraz wsparcie w postaci kompleksowej suplementacji.