Do rozpoczęcia aktywności fizycznej zdecydowanie częściej niż ogólna troska o zdrowie skłania nas pragnienie zrzucenia dodatkowych kilogramów. Nic w tym złego – każdy powód, aby postawić kolejny krok na drodze do zdrowszego stylu życia jest dobry. Byle entuzjazm nas nie opuścił!

Jeśli chcesz, aby ćwiczenia przyniosły konkretny efekt – redukcję tkanki tłuszczowej – dobrze wiedzieć kilka rzeczy. Nic tak nie motywuje do dalszej pracy jak efekty widoczne gołym okiem!

Kiedy podczas ćwiczeń spalamy tłuszcz?

Zasada jest prosta: aby zredukować ilość tkanki tłuszczowej i zwiększyć wydolność serca oraz wytrzymałość organizmu, należy wykonywać ćwiczenia fizyczne w takim tempie, aby utrzymać tętno na poziomie 60-70% wartości maksymalnych.

Jeśli jesteś posiadaczem smartwatcha, to dobry moment, aby skorzystać z jego asystentury. Ale możesz też zdać się na siebie: ćwiczący zwykle subiektywnie odbiera taki trening jako średni wysiłek z lekko utrudnioną możliwością rozmowy.

Jak długo należy ćwiczyć?

Na pewno kojarzysz popularną sportową zasadę 30 minut, zgodnie z którą dopiero po pół godzinie organizm zaczyna spalać tłuszcz. To prawda, najlepiej jeśli będziesz ćwiczyć dłużej niż 30 minut, szczególnie jeśli zależy Ci na szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej.

Dlaczego? W początkowej fazie wysiłku organizm czerpie energię z jej zmagazynowanych źródeł w postaci glikogenu i dopiero gdy te się wyczerpią zaczyna sięgać po zasoby w postaci tłuszczu. Jeśli masz trochę do zrzucenia spróbuj znaleźć czas na 3-4 umiarkowanie intensywne treningi w tygodniu, a efekty zobaczysz naprawdę szybko!

Jakie korzyści daje codzienny trening?

Krótko mówiąc, wszystkie codzienne aktywności przy których dostajesz lekkiej zadyszki wymagają od Twojego serca większej pracy, a tym samym „ćwiczą je” i wzmacniają, lepiej przygotowując do kolejnych wyzwań. Regularny trening sprawi, że Twój układ krwionośny nie tylko lepiej poradzi sobie z wysiłkiem, lecz także będzie lepiej funkcjonował podczas odpoczynku. Nie spoczywaj jednak na laurach! Organizm łatwo się adaptuje, dlatego aby trening był skuteczny i prowadził do spalania tkanki tłuszczowej, musisz stopniowo zwiększać jego intensywność. Dzięki regularnemu treningowi nie tylko szybko zauważysz postępy w wybranej przez siebie dyscyplinie, ale też znacznie poprawisz kondycję i koordynację ruchową.

Jeśli perspektywa regularnych treningów Cię przeraża, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – podczas aktywności fizycznej w organizmie produkowana jest dopamina, czyli tzw. Hormon szczęścia. Od sportu łatwo się uzależnić!  Pamiętaj, że zawsze najtrudniej jest zacząć.

Jakie ćwiczenia wybierać?

Właściwie dowolne, pod warunkiem, że Twój stan zdrowia zezwala na wykonywanie określonych ćwiczeń. Jazda na rowerze, wchodzenie po schodach, ćwiczenia na stepie, szybkie pływanie, taniec, bieganie,  skakanie na skakance i tradycyjny aerobik to właśnie ćwiczenia dzięki którym zredukujesz zbędną tkankę tłuszczową. Jeśli jesteś osobą otyłą wybieraj te ćwiczenia, które nie obciążają  stawów kolanowych i biodrowych. Wykonywanie 30 przysiadów lub skakanie na skakance nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze, aby codzienny trening sprawiał Ci przyjemność, wybieraj więc tę aktywność, którą lubisz!