Od 28 listopada galerie handlowe są ponownie otwarte, a przed sklepami ustawiają się długie kolejki. Czy Wy też czujecie przedświąteczną gorączkę? Okres przedświąteczny zawsze był gorącym czasem w handlu. Tegoroczne zakupy są szczególne, bo poprzedzało je zamknięcie centrów handlowych – tłumy w korytarzach i przymierzalniach, zakorkowane parkingi... jak tu nie stracić głowy?

Czy zakupy w czasach pandemii są bezpieczne?

Centra handlowe funkcjonują pod warunkiem "ścisłego rygoru sanitarnego". Teoretycznie na terenie sklepów i galerii obowiązuje limit osób, uzależniony od powierzchni obiektu. Dodatkowo wszystkie osoby w przestrzeni publicznej powinny mieć zakryte usta i nos, a od godziny 10.00 do 12.00 obowiązują godziny dla seniorów.

Musimy jednak pamiętać, że zachowanie odpowiedniego dystansu i reżimu sanitarnego w dużej mierze zależy od nas samych oraz osób zarządzających sklepami. W tłumie łatwo stracić rachubę odległości i czasu, zapomnieć o zmianie maseczki i dezynfekcji rąk... zwłaszcza, że wyprawa do galerii handlowej może w tym roku być dla nas formą atrakcji.

Nie daj się ponieść zakupowemu szaleństwu!

Black Friday i przedświąteczne wyprzedaże, a do tego miła, ciepła atmosfera zimy i zbliżających się świąt mają za zadanie skłonić nas do kupowania. W tym roku jesteśmy na to szczególnie podatni – przecież tak długo czekaliśmy! Lockdown wiązał się z ograniczeniem bodźców i wyjść, więc teraz każda okazja, aby przejść się po sklepach może wydawać się kusząca...

Szacuje się, że w tym roku Polacy wydadzą na święta około 1 318 zł*. To niemal 30% mniej niż rok temu. Pandemia wpływa na nasze zachowania zakupowe, ale decyzja o zrobieniu zakupów online lub nawet ograniczeniu ilości wyjść na zakupy może pozytywnie wpłynąć na stan naszego portfela – i naszej głowy!

Jak zrobić zakupy z głową?

Na pewno wiesz, że nie wszystkie promocje są takimi świetnymi okazjami, jak są reklamowane, dobra cena nie powinna być jedynym powodem dokonania zakupów, a w zatłoczonej galerii trudniej podejmować racjonalne decyzje – zwykle wychodzimy na takie zakupy popołudniu i w biegu, kiedy łatwo odczuć presję i trudniej o zachowanie asertywności. Nie funduj sobie takiego stresu!

1. Zrób listę

To stara jak świat zasada, która zawsze pomaga. Nie przygotowuj swojej listy 5 minut przed wyjściem, ale postaraj się przemyśleć swój cel. Zastanów się, czego potrzebujesz i w jakie prezenty chcesz zainwestować, a jakie okażą się zbędne w pięć minut po rozpakowaniu.

2. Zrób zakupy online

Czy na pewno musisz udawać się do stacjonarnego sklepu? Wiele produktów jest dostępna internetowo, w ten sposób możesz też kupić interesujący Cię produkt bezpośrednio u producenta, unikając dodatkowych kosztów.

3. Postaw sobie limit

Ustal, jaką kwotę chcesz wydać i nie przekraczaj jej. Możesz też rozdzielić fundusze pomiędzy różne potrzeby, np. żywność, kosmetyki, ubrania, zdrowie itp..Ustal, co jest dla Ciebie najważniejsze i trzymaj się postanowienia.

4. Dbaj o swoje emocje

Jeśli zakupy wywołują u Ciebie stres albo panikę – odpuść. Poproś kogoś o pomoc albo pozostań przy formie zakupów online i rozłóż je w czasie.

Jest też druga strona medalu – robieniu zakupów często towarzyszy zastrzyk adrenaliny, uczucie spełnienia i szczęścia, a nawet wpadanie w stan euforii. Jeśli czujesz, że zakupy to dla Ciebie remedium na obniżony nastrój albo sposób na skołatane nerwy – uważaj! To może być sygnał, że wpadasz w zakupoholizm.

Zasady bezpiecznych zakupów

W dalszym ciągu aktualne są wszystkie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa podczas zakupów. Jednym z nich jest zasada jak najkrótszego przebywania w sklepie. Poza tym pamiętaj o regularnym odkażaniu dłoni. Lepiej też nie dotykać wszystkich produktów, które wpadną nam w oko. Po powrocie do domu zaleca się przebranie w "domowe" ubrania i dezynfekcję przyniesionych ze sklepu produktów.


Źródła:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-28-listopada-wchodzimy-w-etap-odpowiedzialnosci

*https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/zakupy-swiateczne-2020.html