Jelitówka, czyli grypa jelitowa/żołądkowa to choroba układu pokarmowego objawiająca się silnym bólem brzucha, biegunką, wymiotami, nudnościami, a także wysoką gorączką. Wirusy powodujące grypę jelitową zaburzają wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim, co powoduje osłabienie organizmu. Ponieważ grypa jelitowa to jedna z najmniej przyjemnych, a przy tym powszechnych sezonowo i zaraźliwych chorób, warto wiedzieć, ile zaraża i po jakim czasie zarażenie nie jest już prawopodobne.

Co powoduje grypę jelitową?

Grypę jelitową powodują rotawirusy, norowirusy i adenowirusy, dające podobne objawy, ponieważ wszystkie atakują układ pokarmowy. Rotawirusy tworzą siedem grup antygenowych od A do G, jednak tylko A, B, C powodują zakażenia, a najpowszechniej występują te z grupy A. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci do lat 5, dlatego występowanie biegunek i wymiotów, zwłaszcza sezonowe, wśród dzieci w wieku przedszkolnym nie jest powodem do paniki. Wśród maluchów łatwiej dochodzi do zarażenia, ponieważ nie dbają jeszcze o higienę tak sprawnie jak dorośli, a przy tym nie mają w pełni wykształconej odporności. Zdarza się też, że dziecko po chorobie wraca do przedszkola zbyt wcześnie, ponieważ rodzice nie wiedzą, jak długo zaraża się grypą jelitową. W ten sposób w żłobkach i przedkszolach często tworzą się ogniska zapalne jelitówki. Chociaż choroba występuje najczęściej u dzieci, to może ona dotknąć każdego, bez względu na wiek. Bardziej narażeni okazują się zwykle rodzice dzieci, zwłaszcza tych młodszych, którzy z kolei powinni wiedzieć, ile zaraża grypa żołądkowa, aby nie "podawać" jej dalej, np. współpracownikom.

Jak przenosi się grypa jelitowa?

Tzw. jelitówka to choroba wysoce zaraźliwa. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową i drogą fekalno-oralną, dlatego tak ważne jest częste mycie rąk i dezynfekcja toalet. Po jakim czasie można się zarazić grypą jelitową przy kontakcie z osobą chorą? Przede wszystkim należy pamiętać o sposobie zarażenia - może do niego dojść przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub przez przedmioty i jedzenie, z którymi miała ona styczność. Zarażenie dzieje się natychmiastowo, ponieważ wystarczy niewielka ilość chorobotwórczego drobnoustroju, który dostanie się do przewodu pokarmowego, aby stać się ofiarą jelitówki.

Jak długo trwa grypa jelitowa?

Objawowa faza choroby zwykle mija samoistnie po ok. 3 dniach, jednak w wyjątkowych przypadkach może utrzymywać się nawet 9 dni. Jeśli biegunka, wymioty i gorączka utrzymują się dłużej niż 2/3 dni, szczególnie u dzieci lub osób starszych, należy zgłosić się do lekarza, aby uniknąć odwodnienia organizmu.

Jak długo zaraża się grypą jelitową?

Czas wylęgania wirusa, czyli od zarażenia do pierwszych objawów trwa ok. 1-3 dni. Osoba chora może zarażać zanim jeszcze pojawią się objawy, a także przez ok. 48 godzin po wystąpieniu objawów.Oznacza to, że jeśli mieszkamy z osobą chorą na jelitówkę, lepiej zostać na kilka dni w domu, nawet, jeśli nie odczuwamy objawów. Może bowiem okazać się, że nie odczuwamy ich jeszcze. Czas trwania objawów do pewnego stopnia warunkuje to, jak długo można zarazić się grypą żołądkową. Chodzi o to, że zarażalność jest największa w czasie trwania objawów, ponieważ wraz z kałem wydostają się chorobotwórcze cząsteczki w ogromnych ilościach, a do zakażenia wystarczy od 10 do 100 cząsteczek.

Mimo że bezpośrednio możemy zarażać tylko przez kilka dni, warto pamiętać, że rotawirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach nawet 2 miesiące, dlatego tak ważne jest zachowanie toalet w czystości i regularna dezynfekcja powierzchni takich jak: deska klozetowa, bateria umywalkowa, klamki. 

Jak leczyć?

Leczenie wirusowej grypy żołądkowej polega na zniwelowaniu jej objawów. W czasie trwania biegunki i wymiotów należy szczególnie pamiętać o nawodnieniu i uzupełnieniu utraconych elektrolitów, aby nie dopuścić do odwodnienia orrganizmu. W tym celu warto stosować napoje eletrolitowe, które uzupełaniają niedobory wody i elektrolitów. W naszej ofercie znajdują się skuteczne elektrolity w formie tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie z dodatkiem witaminy C lub magnezu i witaminy B