Mała drzemka w ciągu dnia jeszcze nikomu nie zaszkodziła… chyba że senność przytrafia się zawsze po jedzeniu i powoduje tak przemożne rozkojarzenie, że bez drzemki trudno funkcjonować. Jeśli taka sytuacja zdarza się nagminnie, powinna zapalić się nam czerwona lampka!

Senność po zjedzeniu zbyt dużego posiłku

To normalne. Jeśli porcja obiadu była obfita, a w dodatku tłusta i ciężkostrawna, ochota na drzemkę jest naturalną reakcją organizmu. Dzieje się tak, ponieważ strawienie posiłku staje się dla ciała sprawą priorytetową i kieruje w nią większość swojej energii. W praktyce organizm przekierowuje część krwi do organów odpowiedzialnych za trawienie. W konsekwencji jest jej mniej w ośrodkowym układzie nerwowym, także mózgu, a my odczuwamy zmęczenie i ospałość.

Taki stan nie powinien jednak trwać zbyt długo. Jeśli senność w ciągu dnia po jedzeniu powtarza się notorycznie i zwala z nóg na dłużej, warto poszukać głębszej przyczyny.

To może być tarczyca

Niedoczynność tarczycy może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego po jedzeniu chce się spać. Praca tego organu przekłada się na procesy metaboliczne. To oznacza, że jeśli tarczyca produkuje za mało hormonów tyroksyny (TSH), uczucie senności po posiłku może się wzmagać. Jeśli senności po jedzeniu towarzyszy uczucie zimna, chroniczne zmęczenie, suchość skóry, wypadanie włosów, warto skonsultować objawy z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi.

Czy cukrzyca powoduje senność po jedzeniu?

Spadek energii po posiłku wiąże się ze spadkiem poziomu glukozy we krwi. To naturalny mechanizm, który dotyczy wszystkich i wiąże się z indeksem glikemicznym zjedzonego posiłku. Może być on jednak znacząco nasilony u chorych na cukrzycę typu 1. Szczególnie często taki charakterystyczny objaw cukrzycy występuje u dzieci. Jeśli dodatkowo obserwujesz u siebie ogólne osłabienie organizmu, częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, także uczucie głodu tuż po zjedzonym posiłku i ochota na „coś słodkiego”, mimo uczucia głodu – koniecznie zbadaj poziom cukru we krwi na czczo!

Wahania ciśnienia

Senność po jedzeniu może świadczyć także o kłopotach z ciśnieniem. Jego częste wahania mogą powodować nagłe spadki energii. Także długo utrzymujące się niskie ciśnienie (czyli hipotensja) powoduje uczucie senności i ogólne osłabienie oraz trudności z koncentracją. Zawroty głowy, kłopoty z równowagą, łomotanie serca – to wszystko może świadczyć o nieprawidłowym ciśnieniu krwi. Warto więc zmierzyć sobie jego wartość kilkakrotnie w ciągu dnia, także przed oraz po posiłku, kiedy czujemy wzmożoną senność, i skonsultować wyniki z lekarzem.

Niedobory witamin i minerałów

To, co jemy wpływa na to, dlaczego po jedzeniu chce nam się spać – również w perspektywie długofalowej. Niedobory witaminowe dotyczą coraz większej części społeczeństwa, co wynika z szybkiego stylu życia, który często jesteśmy zmuszeni prowadzić kosztem zrównoważonej diety. Zamiast po świeże warzywa, sięgamy po przetworzone półprodukty, a nasza dieta często jest monotonna, przez co nie jesteśmy w stanie dostarczyć ciału wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

W takiej sytuacji, zwłaszcza w okresach wzmożonego zapotrzebowania na dany pierwiastek (np. witaminę D w okresie jesienno-zimowym) lub w okresach, kiedy wiemy, że nasza dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana, warto pomyśleć o suplementacji. Do uczucia senności po posiłku mogą się przyczyniać zwłaszcza niedobory witamin z grupy B, witaminy D oraz kwasu foliowego.