W poniedziałek 4.01 w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowela rozporządzenia, która uchyla obostrzenie dotyczące zakazu wychodzenia z domu dzieci do lat 16 między godziną 8 a 16. Oznacza to, że w czasie ferii dzieci mogą samodzielnie przebywać na świeżym powietrzu lub po prostu poza miejscem zamieszkania. Korzystajmy z tej możliwości… z głową! Co robić w ferie 2021? Mamy pomysły na aktywność na świeżym powietrzu!

Podchody

Chociaż na sanki się nie zapowiada, po długim czasie edukacji zdalnej warto zachęcić dzieci do aktywności na zewnątrz. Pamiętasz jeszcze zabawę w podchody? Mimo że pewnie kojarzy nam się z wakacyjnymi koloniami, sprawdzi się też zimą! Może w skróconej wersji. Wcale nie trzeba do niej dużej ilości osób, wystarczy czwórka, aby każda „drużyna” poruszyła się w parze. Oczywiście przy wyznaczaniu trasy należy pamiętać nie tylko o reżimie sanitarnym, ale także o bezpieczeństwie dzieci w ruchu drogowym – dlatego taką zabawę warto zorganizować całą rodziną, przy pieczy dorosłych. Spróbujecie?

Urządźcie karmnik dla ptaków

Ptaki odwiedzające przydomowy albo balkonowy karmnik to niezwykła atrakcja dla dzieci w każdym wieku. Można wykonać go z kilku desek i fantazyjnie ozdobić albo wykorzystać do tego pustą plastikową butelkę (najlepiej 5-litrową).

Najważniejsze, aby zrobić to z pożytkiem, nie ze szkodą dla ptaków. Dlatego przy urządzaniu karmnika warto trzymać się tych kilku zasad:

- do karmienia można używać tylko naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Sprawdzą się zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika lub dyni, także gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Niektóre z nich lubują się w słoninie,

- karmnik powinien mieć daszek – chodzi o to, aby zabezpieczał pokarm przed zasypaniem i zamoczeniem, co sprzyja psuciu,

- zabezpiecz karmnik przed drapieżnikami (np. okolicznymi kotami),

- dokarmianie należy zakończyć wraz z nadejściem wiosny (marzec/kwiecień).

Lornetka w dłoń

Mówiąc o ptakach… niezależnie od tego, czy zwabicie je łatwym posiłkiem w okolice domu, czy wolicie wybrać się na spacer do parku albo lasu, obserwacja ornitologiczna będzie atrakcyjniejsza z lornetką. To prosty gadżet, który całkowicie zmienia sposób, w jaki patrzymy na świat przyrody! Możecie wypożyczyć z biblioteki atlas ptaków i zacząć prowadzić dzienniczek ornitologiczny albo sporządzać mapę roślinności w okolicy. Będziecie zaskoczeni, ile skarbów przyrody skrywa każdy park, nawet ten w środku miasta!

Urządźcie ognisko

Jeśli macie możliwość, zorganizujcie zimowe ognisko w ogrodzie. To aktywność, którą zdecydowanie polecamy pod czujnym okiem dorosłych. Kiełbaski upieczone nad ogniem w styczniu smakują zupełnie niepowtarzalnie.

Wyzwanie fotograficzne

To propozycja dla kreatywnych dzieci i nastolatków. Większość z nich ma w swoim smartfonie wbudowany aparat fotograficzny, ale jeśli potrzebujecie dodatkowej mobilizacji możecie zainwestować w jednorazowy aparat analogowy (razem z filmem to koszt kilkudziesięciu złotych) i zacząć prowadzić feryjnych dziennik fotograficzny.

Zasada jest prosta – jeden dzień, jedno zdjęcie. Może być wykonane w domu albo na zewnątrz, wszystko zależy od wizji artysty!

Wzmacniajcie odporność!

To szczególnie ważne, zwłaszcza, jeśli po długim czasie nieustannego przebywania w domu planujecie zwiększyć aktywność na zewnątrz. Zimowa pogoda może być zwodnicza, dlatego zawsze pamiętajcie o czapce i wzmocnieniu od wewnątrz – zdrowa dieta, ruch i porcja witamin to klucz!


Źródła:

https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000001201.pdf