Dzieci statystycznie rzadziej zapadają na COVID-19 i przechodzą go generalnie łagodniej. Z tego samego powodu łatwiej o zbagatelizowanie tej choroby u dziecka, zwłaszcza że objawy mogą różnić się nieco od standardowych. Niestety nie jest to reguła, a dziecko z koronawirusem potrzebuje troskliwej opieki dorosłego.

Objawy koronawirusa u dzieci

Dzieci, również te najmłodsze, są podatne na zarażenie koronawirusem. Jednak w ok. 90% przypadków przechodzą go skąpoobjawowo lub zupełnie bez objawów. Ważne więc, aby zachować czujność zarówno ze względu na zdrowie dziecka, jak i kondycję otoczenia, z którym ma styczność.

Najczęściej koronawirus u dziecka przebiega w postaci bardzo zbliżonej do przeziębienia, obejmuje:

 • kaszel, nawet o niewielkim natężeniu,
 • katar,
 • ogólne osłabienie,
 • ból gardła,
 • może pojawić się kilkudniowa gorączka (ok. 38 stopni Celsjusza),
 • czasem wymioty i biegunka,
 • utrata węchu i smaku,
 • przekrwienie błony śluzowej nosa,
 • bóle głowy.

Zdarza się, że w związku z zakażeniem u dziecka występuje wieloukładowy zespół zapalny, który skutkuje problemami żołądkowymi, może dawać objawy wstrząsu oraz dysfunkcji mięśnia sercowego, zaburzenia krzepnięcia krwi i wysypkę.

Ciężki przebieg choroby u dzieci występuje rzadko, kilkakrotnie rzadziej niż u osób dorosłych.

Co robić, jeśli podejrzewasz zakażenie u dziecka?

Na objawy przeziębienia zareaguj jak na przeziębienie. Zatrzymaj dziecko na czas objawów w domu, najlepiej razem z opiekunem, aby uniknąć ewentualnego rozprzestrzeniania choroby.

Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, jeśli objawy utrzymują się przez kilka dni i stosuj zalecenia lekarskie. Szybka reakcja jest kluczowa dla zminimalizowania objawów każdej infekcji – nie tylko koronawirusa, także sezonowej grypy i przeziębienia.

Bardzo ważne jest także zachowanie wysokich standardów higieny – częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko i dezynfekcja powierzchni, z którymi ma kontakt to ważny element prewencji. Pamiętaj, że dzieci powinny myć ręce nawet częściej niż dorośli, zwłaszcza najmłodsze, które częściej dotykają dłońmi okolic twarzy i mają tendencję do wtykania różnych przedmiotów do buzi.

Jak opiekować się dzieckiem z koronawirusem?

Chore dziecko potrzebuje Twojego wsparcia fizycznie i psychicznie. Pozytywny wynik testu na koronawirusa może wzbudzać u najmłodszych lęk i podnosić poziom stresu, który nie sprzyja zdrowieniu.

Ogranicz liczbę osób opiekujących się chorym do minimum. Nie angażuj dziadków ani innych krewnych, dziecko przechodzące COVID-19 musi zostać poddane izolacji tak samo, jak dorosły. Działajcie objawowo i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa – rozmawiaj z nim o jego obawach i pozwól mu na zdenerwowanie. Nie karć malca za kiepski humor i zamiast tłumić złe emocje, pokaż mu, jak sobie z nimi radzić. Postarajcie się trzymać stałego rytmu dnia, aby utrzymać nerwy na wodzy, nawet w izolacji.

Jakie objawy są szczególnie niepokojące?

Przez cały czas trwania infekcji uważnie obserwuj dziecko. Niezwłocznie skontaktuj się z pogotowiem, jeśli pojawią się u niego:

 • duszności – szybki, urywany oddech, trudności w mówieniu i przełykaniu,
 • wysoka gorączka, która utrzymuje się przez kilka dni i nie da się jej zbić lekami przeciwgorączkowymi, a dziecko staje się omdlałe i senne,
 • biegunka i wymioty, które nie ustępują, a u dziecka pojawiają się objawy odwodnienia.

Pamiętaj, żeby zadbać też o siebie! Wzmacniaj swoją odporność, dbaj o zdrową dietę, często myj ręce, wietrz mieszkanie i postaraj się zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu.


Źródła:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dziecko-i-koronawirus

https://www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/coronavirus-outbreak-and-kids