Witamina D jest naturalnie dostarczana do organizmu podczas przebywania na słońcu, jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy ograniczony dostęp do promieni słonecznych, ważna jest odpowiednia  suplementacja witaminy D. A co jeśli przyjmiemy jej za dużo? Czy można przedawkować witaminę D u dzieci lub u dorosłych? Jaka jest bezpieczna dawka witaminy D?

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, dzięki czemu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości u dzieci. Ponadto zapobiega chorobom serca, nadciśnieniu, anemii

Jak można przedawkować witaminę D?

Przedawkowanie witaminy D nie jest możliwe, kiedy organizm pozyskuje ją podczas ekspozycji na słońce. Przedawkowanie może nastąpić dopiero podczas nieodpowiedniej suplementacji tej witaminy preparatami doustnymi. Jeśli przekroczymy 4-krotnie zalecaną dzienną dawkę następuje przedawkowanie, które jest niebezpieczne dla organizmu, ponieważ może prowadzić do utlenienia lipidów błon komórkowych.

Bezpieczna dawka witaminy D

Bezpieczna dawka witaminy D zależy od wieku, masy ciała, pory roku, stanu zdrowia i nawyków żywieniowych.

  • Noworodki do 6. miesiąca powinny otrzymać 400 j.m. niezależnie od sposobu karmienia; niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia: 400-600 j.m. przy uwzględnieniu dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem. Dawka dla wcześniaków powinna być ustalona przez lekarza! 
  • Dzieci od 1. do 10. roku życia powinny przyjmować dawkę od 600 do 1000 j.m. dziennie w zależności od masy ciała oraz spożycia witaminy D w pożywieniu. Od maja do września, dzieci zdrowe i przebywające na słońcu minimum 15 minut dziennie, nie muszą suplementować witaminy D, chociaż jest to zalecane i bezpieczne. 
  • Młodzież od 11. do 18. roku życiaod 800 do 2000 j.m. dziennie w zależności od masy ciała oraz spożycia witaminy D w pożywieniu. Od maja do września u nastolatków zdrowych i przebywających na słońcu minimum 15 minut dziennie, suplementacja nie jest konieczna, chociaż zalecana i bezpieczna. 
  • Osoby dorosłe od 19. do 65. roku życiaod 800 do 2000 j.m. dziennie w zależności od masy ciała oraz spożycia witaminy D w pożywieniu. Od maja do września u osób dorosłych, przebywających na słońcu minimum 15 minut dziennie suplementacja nie jest konieczna, chociaż zalecana i bezpieczna. 
  • Seniorzy od 65. do 75. roku życiaod 800 do 2000 j.m. dziennie w zależności od masy ciała oraz spożycia witaminy D w pożywieniu przez cały rok. 
  • Starsi seniorzy od 75. roku życia - od 2000 do 4000 j.m. dziennie w zależności od masy ciała oraz spożycia witaminy D w pożywieniu przez cały rok. Dawki powyżej 2000IU należy stosować pod nadzorem lekarza).

Objawy nadmiaru witaminy D

Przedawkowanie witaminy D objawia się: nudnościami i wymiotami, bólem brzucha, brakiem apetytu, nadmiernym pragnieniem, wzmożonym oddawaniem moczu, zaburzeniami pracy mózgu, powiększoną śledzioną lub drgawkami. Natomiast długotrwałe przyjmowanie zbyt dużej dawki witaminy D może powodować: zaburzenia pracy serca, kamicę nerkową i kamicę pęcherzyka żółciowego.

Nadmiar witaminy D jest równie niebezpieczny, co jej niedobór, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarzy i informacji umieszczonych na ulotce preparatu.