Czy to możliwe, że od wiatru boli głowa? Być może zdarzyło Ci się pogorszenie samopoczucia wraz ze zmianą pogody, której towarzyszy wzmożony wiatr. A może znasz osobę, która utrzymuje, że jej dolegliwości migrenowe związane są z fazami księżyca, ciśnieniem atmosferycznym albo ogólniej mówiąc – pogodą. Tego typu objawy nazywa się meteopatią.

Ciśnienie atmosferyczne powoduje ból głowy

W praktyce właśnie tak to działa, choć to nieprawda, że ciśnienie atmosferyczne jest bezpośrednią przyczyną bólu głowy. Meteopaci to najczęściej osoby zmagające się z migrenowym bólem głowy, a więc bardzo specyficzną dolegliwością o podłożu neurologicznym.

Przyczyny migreny nie są w pełni znane i mogą być związane z różnymi czynnikami – hormonalnymi, neurologicznymi, także w związku ze stresem albo codzienną higieną snu. Wiadomo jednak, że gwałtowne skoki ciśnienia atmosferycznego często nasilają migrenę.

Przy jakim ciśnieniu atmosferycznym boli głowa?

Znaczenie mają przede wszystkim gwałtowne zmiany pogody. Wysokie i niskie ciśnienie powodują także nieco inne objawy. Przy wysokim ciśnieniu meteopaci cierpią na rozdrażnienie i mają problemy z koncentracją. W takich warunkach pogodowych problemy mogą nasilać się także u osób chorujących na serce, ponieważ przy wysokim ciśnieniu zwiększa się także ciśnienie krwi oraz jej krzepliwość.

Niskie ciśnienie, zwłaszcza takie, które utrzymuje się poniżej 1000 hPa powoduje właśnie przede wszystkim charakterystyczny, migrenowy ból głowy. Może pojawiać się ogólne uczucie zmęczenia, zwiększona senność, a nawet nudności. Niskie ciśnienie może także nasilać dolegliwości związane z chorobami zatok – jeśli są zatkane, mogą boleć bardziej.

Silny wiatr a ból głowy

Jak to się dzieje, że wraz z silnym wiatrem pojawia się też ból głowy? Można powiedzieć, że chodzi ciągle o ciśnienie, z którym przecież skorelowane są zmiany pogody. I tak, wysokie ciśnienie atmosferyczne towarzyszy słonecznej, tak zwanej wyżowej pogodzie. Lepsze samopoczucie w czasie słonecznych dni wynika nie tylko z dostępności promieni słonecznych!

Tymczasem niżowa pogoda, czyli aura towarzysząca niskiemu ciśnieniu atmosferycznego, oznacza niekorzystne zjawiska atmosferyczne, takie jak silny i porywisty wiatr, wichury, tajfuny, huragany, orkany… Krótko mówiąc – przy niskim ciśnieniu za oknem jest zwykle buro, strasznie i nieprzyjemne. Dlatego uczucie „urywania głowy” przy silnym wietrze często zwiastuje nadchodzącą migrenę.

Czy jestem meteopatą?

Jeśli przy zmianie ciśnienia pojawiają się u Ciebie dolegliwości bólowe – zarówno ból głowy, jak i ból stawów, którym w dodatku mogą towarzyszyć zawroty głowy – tak, w takim wypadku można mówić o meteopatii. Meteopatia nie jest jednostką chorobową, oznacza po prostu wrażliwość na warunki pogodowe, a zwłaszcza na gwałtowne zmiany pogody.

Jeśli odczuwasz podobne dolegliwości, warto przeprowadzić natomiast diagnostykę pod kątem nieprawidłowości w ciśnieniu tętniczym krwi oraz dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, ponieważ tego typu problemy zdrowotne nasilają często fizjologiczne reakcje na pogodę.

Jak łagodzić meteopatię?

Negatywny wpływ zmian ciśnienia można łagodzić, wspierając układ nerwowy preparatami z magnezem, a także witaminami z grupy B – zwłaszcza B6. Magnez korzystnie działa także na układ krążenia, przyczynia się do regulacji pracy serca i wraz z witaminą B6 usprawnia działanie systemu nerwowego, pomagając łagodzić jego przeciążenia.

Warto też pamiętać, że dla regeneracji organizmu kluczowy jest dobrej jakości sen, dlatego w przypadku rozdrażnienia i zaburzonego rytmu snu można dodatkowo wesprzeć się ziołami, które wyciszają i uspokajają, takimi jak melisa, lawenda czy chmiel.