Buddha bowl, nazywana po polsku miską mocy, to danie, które podbija media społecznościowe. Pięknie wygląda i atrakcyjnie wygląda na zdjęciach, a odpowiednio skomponowany jest bombą witaminową! Nadaje się na każdy posiłek w ciągu dnia i jest bardzo proste w wykonaniu. Wystarczy trzymać się kilku wskazówek.

Miska mocy – co to jest?

Zasada komponowania Buddha bowl jest bardzo prosta – chodzi o ułożenie w misce świeżych warzyw lub owoców z węglowodanowym dodatkiem, np. w postaci kaszy. Nazwa tego dania oznacza dosłownie „miska Buddy” i ma oddawać ułożenie żywności, która powinna tworzyć wypukły „brzuszek” na środku naczynia.

Poza tym ma być kolorowo, pożywnie, aromatycznie, a poszczególne produkty należy w misce grupować i układać w atrakcyjne wizualnie kompozycje.

Po pierwsze, sałata

To podstawa zdrowej miski, jest zdrowa i niskokaloryczna, więc można używać jej do woli. Nie musisz koniecznie wybierać nudnej sałaty masłowej, w tej roli doskonale sprawdzi się też świeży szpinak, jarmuż, sałata z dodatkiem pietruszki, bazylii lub innych ziół.

Ułóż je na spodzie miski, na końcu możesz także wykorzystać drobno posiekane listki ziół do dekoracji.

Po drugie, warzywa

Miska mocy ma pięknie wyglądać, dlatego przy wyborze warzyw możesz kierować się zmysłem wzroku – postaw na kolory! Marchewka, pomidory, kukurydza i fasola stworzą rozmaitą paletę barw na talerzu.

Baw się też kształtem i fakturą! Część warzyw, np. awokado i fasolę możesz podgrzać na patelni i podać na ciepło, część możesz pociąć w atrakcyjne kształty (słupki, połówki, kostkę). Warzywa możesz też upiec (np. bakłażan lub warzywa korzeniowe), nie bój się ich przyprawiać, a nawet marynować.

Po trzecie, pełne ziarno

Duszą miski mocy mają być sycące produkty pełnoziarniste i wysokobiałkowe. W tej roli najlepiej sprawdza się kasza – gryczana, jaglana, bulgur albo komosa ryżowa. Źródłem białka może być soczewica, ciecierzyca lub zwyczajna fasola Jaś.

Kaszę wystarczy ugotować, ciecierzycę lub fasolę warto dodatkowo podpiec w ziołach lub podprażyć na patelni.

Po czwarte, sos

Jest ważny, aby danie nie było zbyt suche. Ale nie musi być wymyślny i skomplikowany. Możesz użyć swojego ulubionego dressingu do sałatki albo postawić na prostotę i sięgnąć tylko po oliwę. Dobrym pomysłem jest też zawsze skropienie dania sokiem z cytryny. Jeśli lubisz ostre smaki, możesz dodać kilka kropli tabasco.

Nasza rada: jeśli lubisz bardziej soczyste, mokre dania, spróbuj sam spód miski wyłożyć hummusem lub pastą warzywną. Świetnie połączy się z innymi składnikami!

Miska mocy w 5 minut

Znasz już zasady, pora na wypróbowanie ich w praktyce! Przedstawiamy naszą propozycję prostej miski mocy, która składa się z produktów, które prawdopodobnie masz w domu. Nie bój się modyfikować i urozmaicać – o to w tym chodzi!

Naszą miskę mocy przygotujesz w 5 minut, możesz zjeść ją na śniadanie, obiad, kolację albo zabrać jako lunch do pracy.

Składniki:

  • ½ szklanki kaszy jaglanej
  • ¼ szklanki fasoli
  • Garść szpinaku
  • Odrobina rukoli
  • 1 marchewka
  • 6 pomidorków koktajlowych
  • 3 łyżki kukurydzy z puszki
  • Oliwa z oliwek
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka papryki wędzonej
  • Sól, pieprz

Przygotowanie: miska mocy składa się z gotowych, świeżych składników, dlatego jej przygotowanie polega właściwie na ich ułożeniu w misce. Zacznij od posiekanego szpinaku. Kaszę i fasolę wymieszaj w miseczce obok i przypraw je słodką oraz wędzoną papryką, a następnie połóż w misce na szpinaku. Następnie dodaj kolejną warstwę listków szpinaku z dodatkiem rukoli. Pomidorki przetnij na pół i ułóż dookoła miski. Do środka wrzuć pociętą w słupki lub potartą w paski marchewkę oraz kukurydzę. Całość skrop oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny, przypraw solą i pieprzem, możesz też dodać ulubionych ziół. To wszystko!