Jak często dezynfekujesz swoje akcesoria do makijażu? Czy sprawdzasz datę ważności kosmetyków? A jak je przechowujesz? To pytania, które warto sobie zadać, jeśli chcesz uniknąć hodowania bakterii groźnych dla urody i zdrowia.

Kosmetyczka to siedlisko bakterii

Tak twierdzą naukowcy z Aston University z Wielkiej Brytanii, którzy przebadali kilka najpopularniejszych produktów makijażowych pod względem zanieczyszczenia bakteryjnego. Okazuje się, że nawet 9 na 10 produktów kosmetycznych, których prawdopodobnie używasz codziennie, może stanowić potencjalne zagrożenie.

Szminki, tusze do rzęs, błyszczyki, eyelinery i gąbki do nakładania makijażu mogą stanowić źródło m.in. bakterii E.coli oraz gronkowca złocistego.

Bakterie najbardziej lubią…

Ulubionym środowiskiem dla bakterii w Twojej kosmetyczce są gąbki makijażowe – te, które w ostatnich latach stały się bardzo popularnym narzędziem do aplikacji podkładu. To właśnie one najczęściej są zakażone bakteriami, a także grzybami.

Jak łatwo się domyśleć, nie jest to wina producenta  - niebezpieczny produkt nie zostałby dopuszczony do obrotu. Chodzi o niewłaściwe użytkowanie. Za gromadzenie szkodliwych drobnoustrojów na akcesoriach kosmetycznych w dużym stopniu odpowiadają użytkownicy. Jak się przed nimi chronić?

Czyść akcesoria kosmetyczne

Tak samo, jak pierzesz ubrania i sprzątasz łazienkę, troski higienicznej wymagają też Twoje akcesoria do makijażu. Pędzle i gąbki do makijażu mają bezpośredni kontakt z Twoją skórą i jeśli same stanowią źródło bakterii mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Po każdym użyciu pędzla lub gąbki na jego powierzchni zbiera się Twój martwy naskórek i łój, także resztki kosmetyku i cząsteczki kurzu. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej po każdym użyciu należy je myć – można użyć do tego płynu do mycia naczyń lub naturalnego szamponu. Pędzle i gąbki należy wypłukiwać pod bieżącą wodą, wcześniej można też zrobić im kąpiel z dodatkiem detergentu (szamponu, płynu do naczyń lub mydła). Tak oczyszczone akcesoria pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Zwracaj uwagę na datę ważności

Być może sprawdzasz ją podczas zakupów, a potem zapominasz o jej istnieniu. Kosmetyki jednak, nawet te, których rzadko używasz, również się przeterminowują! Pamiętaj też, że ich zdatność do użycia jest krótsza po otwarciu – taka informacja zawsze jest umieszczona na opakowaniu.

Akcesoria do makijażu również należy regularnie wymieniać. Gąbeczki nadają się do wymiany po 3 miesiącach, podobnie szczoteczki do twarzy i szczotki peelingujące do ciała.

Przydatne tricki

Jeśli chcesz minimalizować ryzyko hodowania bakterii we własnej kosmetyczce, możesz stosować też z kilku dodatkowych zasad:

  • Regularnie pierz swoją kosmetyczkę – jeśli przechowujesz kosmetyki, pędzle itp. w materiałowej kosmetyczce koniecznie wrzucaj ją czasami do pralki. Możesz robić to np. przy praniu pościeli, aby o tym nie zapominać.
  • Zamień słoiczki na tubki – aplikując kosmetyk ze słoiczka wkładamy do środka palec, a na nim bakterie. Bezpieczniejsze dla zdrowia są zawsze kosmetyki w tubkach lub z pompką.
  • Zrezygnuj z makijażu, kiedy masz opryszczkę lub chorujesz  – a przynajmniej unikaj wtedy bezpośredniego aplikowania np. szminki na usta. Lepiej nałóż kosmetyk najpierw na palec, gąbkę lub szpatułkę.
  • Nie pożyczaj kosmetyków – wszystkie specyfiki, które mają bezpośredni kontakt z Twoją skórą powinny być traktowane jak bielizna. Lepiej nie wymieniać się między sobą zarazkami.

Źródła:

https://research.aston.ac.uk/en/publications/microbiological-study-of-used-cosmetic-products-highlighting-poss