Dlaczego warto przygotować jogurt w domu? Gotując we własnej kuchni dokładnie wiesz, co trafia do Twojego jedzenia. Dzięki temu masz gwarancję, że to, co zjadasz i podajesz najbliższym jest zdrowe, pełnowartościowe i nie zawiera niepotrzebnych, szkodliwych substancji. Taki jogurt jest też tańszy i daje Ci szerokie pole do popisu – może chcesz wypróbować jogurtu z mleka koziego? Albo postawić na mleko roślinne i urozmaicić dietę jogurtem wegańskim? Wszystko jest do zrobienia.

Jogurt – czyli co?

Jogurt to po prostu mleko zakwaszone odpowiednim szczepem bakterii. Najlepiej, jeśli bakterie użyte do produkcji jogurtu mają właściwości probiotyczne – to np. szczepy BifidobacteriumLactobacillusStreptococcus. Charakteryzuje się niską kalorycznością i jest lepiej przyswajalny przez człowieka niż mleko. Poza tym jogurt to cenne źródło korzystnych dla zdrowia bakterii probiotycznych (od Ciebie zależy, jakiego szczepu bakterii użyjesz), a także białka, wapnia i witamin z grupy B.

Jak zacząć?

Aby zacząć gotowanie, potrzebujesz dwóch składników: mleka oraz startera do wyrobu jogurtu, zawierającego szczepy bakterii – takie startery dostępne są w sklepach serowarskich lub ze zdrową żywnością. Jeśli to dla Ciebie wygodniejsze, możesz użyć też gotowego jogurtu naturalnego ze sklepu – zwróć uwagę na jego skład i wybierz taki z żywymi kulturami bakterii jogurtowych.

Mleko powinno być pasteryzowane. Jeśli używasz świeżego mleka, musisz najpierw je zagotować. Z mleka UHT również uda Ci się zrobić jogurt, ale będzie on miał mniej wartości odżywczych. Pamiętaj, że mleko krowie możesz zastąpić dowolnym innym – kozim, owczym lub roślinnym.

Zaopatrz się także w termometr, za pomocą którego da się zmierzyć temperaturę cieczy.

Domowy jogurt naturalny – przepis

Składniki:

  • 1 litr mleka
  • porcja startera lub 500-600 ml jogurtu

Przygotowanie: wlej mleko do czystego garnka i podgrzej je do temperatury 40 – 45 stopni Celsjusza.
Nasza rada: jeśli nie masz termometru, możesz podgrzać mleko na wyczucie, sprawdzając temperaturę opuszkiem palca. Mleko ma być nieco cieplejsze niż nasze ciało, ale nie może parzyć. Musi mieć ono odpowiednią temperaturę w momencie, w którym dodajemy do niego bakterie – zbyt ciepłe zabiłoby je. Jeśli więc wcześniej przypadkowo przegrzejesz mleko, nic straconego, wystarczy je ostudzić.

Teraz dodaj porcję startera z bakteriami lub porcję jogurtu naturalnego zawierającego bakterie. Całość dokładnie i delikatnie wymieszaj. Możesz przelać ciecz do mniejszych słoików albo pozostawić w dużym garnku. Odłóż zaszczepione mleko w ciepłe miejsce i pozostaw na ok. 6 – 10h. Czas, jaki dasz mu na odpoczynek wpłynie na gęstość i smak jogurtu – im dłużej dojrzewa, tym gęstszy i bardziej wyrazisty.
Nasza rada: jeśli przygotujesz jogurt wieczorem, będzie w sam raz na śniadanie!

Tak przygotowany jogurt możesz przechowywać w lodówce przez około tydzień.

Z czym to się je?

Jogurt domowej produkcji doskonale sprawdzi się we wszystkich przepisach, w których dotąd używaliście jogurtu ze sklepowej półki. Szukasz dodatkowych pomysłów?

  • Deser na bazie jogurtu z dodatkami, np. granolą, orzechami, świeżymi i suszonymi owocami oraz sosem to lekka i zdrowa alternatywa dla słodyczy.
  • Dip jogurtowy z dodatkiem czosnku lub świeżych ziół dobrze smakuje z pieczonymi lub grillowanymi warzywami.
  • Jogurt jako dodatek do zupy smakuje pysznie, a jest mniej kaloryczny niż śmietana.
  • Na bazie jogurtu możesz też przygotować dowolny koktajl.