Zimne dłonie, zimne stopy. O czym świadczą?
Zimne dłonie, zimne stopy. O czym świadczą?
Niezależnie od temperatury Twoje dłonie zawsze są zimne? Już we wrześniu sięgasz pod rękawiczki, a w trakcie pracy przed komputerem nieustannie grzejesz ręce przy kubku gorącej herbaty? Sprawdź, czy to powód do niepokoju i co możesz zrobić, aby nareszcie przestać marznąć!
Dlaczego marzną mi dłonie i stopy?
Kiedy na zewnątrz jest zimno nasze ciało stara się utrzymać w odpowiedniej temperaturze przede wszystkim narządy wewnętrzne. Dlatego transportuje krew w przestrzeń klatki piersiowej i brzucha, zmniejszając jej przepływ w stronę kończyn – dlatego w czasie mrozów najszybciej marzną nasze dłonie i stopy. Jeśli stan wyziębienia utrzymuje się tylko przez chwilę, nie ma czym się martwić. Zimne dłonie w upalny dzień i skostniałe palce nawet po kilku godzinach przebywania w ogrzewanym pomieszczeniu mogą być jednak symptomem choroby.
Za ciasne ubrania
Przyczyną marznięcia dłoni i stóp mogą być uciski, które uniemożliwiają prawidłowe krążenie krwi w ciele. Winnym mogą być obciskające skarpetki, wyszczuplające rajstopy, zbyt małe rękawiczki albo za mocno zapięty pasek zegarka. Jeśli lubisz chodzić w obcisłych bluzkach z długim rękawem i uskarżasz się na skostniałe ręce – spróbuj założyć luźniejsze ciuchy i sprawdź!
Stres i niewyspanie
Adrenalina i noradrenalina, którą organizm wytwarza w sytuacjach stresowych powodują obkurczanie naczyń krwionośnych – a w efekcie zimne dłonie. Chroniczne niewyspanie, a także kiepska dieta, która nie dostarcza ciału wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych także przyczynia się do marznięcia. W efekcie organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła.
Praca w jednej pozycji
Długotrwałe przybieranie jednej, statycznej pozycji – siedzącej lub stojącej – może skutkować uczuciem zimnych kończyn. Odpowiedzialne są zaburzenia swobodnego przepływu krwi. Aby uniknąć takich sytuacji, ruszaj się! Jeśli Twoja praca wymaga siedzenia lub stania w jednej pozycji, postaraj się regularnie robić przerwy na "rozbujanie" ciała. Przekładaj ciężar ciała z nogi na nogę, możesz od czasu do czasu wspiąć się na palce i pobujać ciało kolejno na palce i na pięty. Jeśli dużo siedzisz, staraj się nie zakładać nogi na nogę i od czasu do czasu ruszaj stopami. Możesz np. unosić nogi przed siebie i kręcić stopami małe kółka.
Leki i papierosy
Istnieją substancje, które mogą powodować uczucie zimnych dłoni. Należą do nich niektóre leki, np. beta-blokery, a także doustne preparaty antykoncepcyjne. Również nikotyna jest substancją sprzyjającą marznięciu dłoni – nie tylko dlatego, że palacze częściej eksponują ręce na zimno! Nikotyna powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, a w konsekwencji mniejsze ukrwienie palców i spadek temperatury dłoni i stóp.
Kiedy iść do lekarza?
Zdarza się, że zimne dłonie i stopy to sygnał poważniejszej choroby. Najczęściej wskazują na choroby układu krążenia, towarzyszą też miażdżycy, zakrzepowo-zarostowemu zapaleniu naczyń, niedociśnieniu, a także niedoborom niektórych składników odżywczych, np. żelaza.
Powody do niepokoju pojawiają się przede wszystkim, kiedy marznięciu dłoni i stóp towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak wysypka, opuchlizna kończyn, pojawianie się na nich trudnych do wygojenia ran, zasinienie dłoni, a także ich blednięcie, które długo się utrzymuje. Dodatkowe dolegliwości, takie jak gorączka, szybkie chudnięcie lub tycie, ból stawów oraz długotrwałe uczucie wyczerpania również warto skonsultować z lekarzem.

Zapytaj naszych ekspertów
Masz dodatkowe pytania dotyczące naszych produktów? Chcesz wiedzieć, co zrobić aby poprawić swoje zdrowie i czuć się lepiej? Napisz do nas na info@pharmasis.pl. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą!
-
Nasi konsultanci
+48 22 290 59 04
Przy zamówieniu pow. 150 zł
DOSTAWA GRATIS
- @