Nad zaletami stosowania przypraw w kuchni nie trzeba się długo rozwodzić, wystarczy przypomnieć, że niezwykle podnoszą one walory smakowe potraw, urozmaicają nudne dla nas niekiedy diety, mają szeroki potencjał leczniczy. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć klasyk kuchni indyjskiej: przyprawę garam masala.

Garam masala – co to za przyprawa?

‘Garam’ należy tłumaczyć z hindi jako ‘gorący’, 'masala' oznacza zaś ‘mieszankę przypraw’. W dostępnej literaturze pochodzenie tej nazwy tłumaczy się najczęściej dwojako. Po pierwsze, smakujący tej przyprawy często opisują jej działanie jako rozgrzewające, lecz pozbawione przy tym nadmiernej ostrości. Po drugie, składniki garam masali z reguły opieka się przed sproszkowaniem, po to, by wydobyć pełniejszy smak przyprawy. Za ojczyznę garam masali uznaje się północne Indie, choć mieszanka zrobiła karierę w kuchniach na całym świecie, z powodzeniem jest stosowana w zróżnicowanych dietach: tak mięsnych, jak wegańskich i wegetariańskich.

Garam masala – skład

Garam masala nie jest jedną przyprawą, lecz mieszanką różnorodnych składników. Co istotne, nie istnieje jeden uniwersalny przepis na garam masalę, liczba kombinacji i sposobów, na który można ją przygotować jest właściwie nieograniczona. Wiele tradycyjnych rodzin indyjskich przygotowuje własną mieszankę, czasem przekazując konkretną recepturę z pokolenia na pokolenie. Liczba składników garam masali jest różna, z reguły waha się jednak w przedziale od 4 do 14. Mieszankę przygotowuje się najczęściej z takich roślin jak: cynamon, kardamon, imbir, goździki, czarny pieprz, kolendra, kminek, liść laurowy, gałka muszkatołowa, kozieradka, pieprz cayenne. Każdy może tutaj dowolnie mieszać składniki i proporcje, warto zresztą odważnie poeksperymentować, by odnaleźć własny, niepowtarzalny smak. Na rynku dostępne są również gotowe już mieszanki.

Przyprawa garam masala – zastosowanie

Na pytanie, do czego garam masalę możemy stosować, też nie ma jednej odpowiedzi. Warto zdać się tutaj na własną intuicję. Mieszanka z pewnością sprawdzi się doskonale w daniach mięsnych – można posypać nią kurczaka czy wykorzystać do przygotowania marynat, sosów lub makaronów. Wegetarianie i weganie z powodzeniem mogą stosować garam masalę do sałatek warzywnych (pięknie połączy się np. z pomidorami, pieczoną marchewką, burakiem czy ciecierzycą), falafeli, warzywnych pasztecików, ryżu. Wspaniały efekt smakowy daje także połączenie garam masali z jogurtem naturalnym czy dipem.

Źródła: