Majówka 2023 rozpoczęta! Może macie poczucie, że wszyscy dookoła już dawno zdążyli na ten czas zaplanować coś atrakcyjnego dla siebie oraz swoich najbliższych i teraz tylko przystępują do radosnego odpoczywania? Jeśli nadal nie wiesz, co robić w najbliższą majówkę, a do tego masz na pokładzie dziecko lub dzieci, to nie wszystko jeszcze stracone! Wciąż możesz jeszcze cieszyć się odpoczynkiem razem z maluchami! Oto kilka pomysłów na majówkę z dziećmi w 2023 roku!

Poszukaj zieleni obok siebie!

Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby poczuć uroki majowego wypoczynku na łonie natury. Nawet jeśli mieszkasz na wsi i myślisz sobie, że przecież zieleń masz na co dzień, to wciąż możesz pogłębić doświadczenie kontaktu z przyrodą! Może na co dzień nie masz czasu na spacer po lesie? To doskonała okazja, by dzieciaki mogły pobiegać! W grę wchodzą też inne aktywności – np. wspólne robienie zielników z roślin znalezionych podczas takiego spaceru albo obserwowanie ptaków przez lornetkę! Albo może gra w twistera na łące? Albo wspólne zaplatanie wianków?

Stwórz swoją „grę miejską”!

Jak wskazuje nazwa, gra miejska wykorzystuje przestrzeń miejską, a do tego toczy się w czasie rzeczywistym. Możesz taką grę przygotować samodzielnie i osadzić ją w każdej dowolnej przestrzeni – choćby we własnym domu czy pobliskim parku. Słowem – wszędzie, gdzie dzieci będą miały zapewnione jednocześnie bezpieczeństwo i odrobinę przestrzeni do odkrywania!

Czas na planszówki!

Może na co dzień nie macie czasu na takie aktywności? Niektóre rozbudowane gry wymagają niekiedy kilku godzin wolnego czasu. Kiedy, jak nie w weekend majowy? Domowa lemoniada, ciasteczka, planszówka na stół – i gotowy przepis na dobrą zabawę! Zaprzyjaźnij się z grami na papierze! Majówka z dziećmi może być także czasem, w którym wszyscy, niezależnie od wieku, odpoczniecie od świata cyfrowego! Waszej uwadze polecają się takie zapomniane rozrywki jak: statki na papierze, kółko i krzyżyk, czy kości (znane też jako yatzy). Możecie też zagrać w stare dobre kalambury czy państwa-miasta!

Więcej papieru i… druku!

Wielu z was na majówkę z dziećmi nie chce planować aktywności, które naszym milusińskim kojarzą się ze szkołą. I jest to jak najbardziej słuszna strategia. Zmęczonym oczom należy się odpoczynek. Można jednak pomyśleć o tym jeszcze inaczej – warto pokazywać najmłodszym, że czytanie nie musi zamykać się w ramach przykrego szkolnego obowiązku i kojarzyć się z wysiłkiem. Czytanie może być przyjemne! I warto pomóc dzieciom odkryć radość płynącą z lektury! Możecie pokazać, że książki są piękne jako przedmiot – nadają się jako urokliwa dekoracja w domu czy budulec wież albo domino na dywanie! Ciekawym pomysłem jest też gra w czytelnicze bingo – potrzeba wam tylko kartki papieru, flamastra i odrobiny fantazji! Rozrysujcie kwadrat z kilkoma polami wewnątrz – w każdym małym kwadraciku wewnętrznym wpiszcie dowolne zadanie. Przykładowo: poczytaj pod stołem/na kanapie/z głową w dół, poczytaj komuś na głos, poczytaj książkę z zieloną okładką/książkę napisaną przez autora/autorkę o imieniu zaczynającym się na „a” itd. Majówka to dobry czas, by dzieciaki mogły wypełnić wszystkie takie pola, a tym samym – zacząć postrzegać czytanie jako ciekawy i różnorodny proces.