Wakacyjna pielęgnacja to nie tylko odpowiednio dobrany krem z filtrem i intensywne nawilżanie skóry. Słońce nie łączy się dobrze ze wszystkimi substancjami cenionymi w kosmetologii. Na co innego możesz pozwolić sobie jesienią i zimą, kiedy ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest dużo mniejsza, na co innego warto zwrócić uwagę latem. Sprawdź, na co uważać!

Kwasy owocowe

AHA, BHA, PHA – tych skrótów należy unikać w wakacyjnej pielęgnacji. Kwasy owocowe to substancje złuszczające naskórek, które regulują odnowę komórkową i są silnym sojusznikiem w wygładzaniu zmarszczek, walce z trądzikiem i bliznami na twarzy. Pomagają także redukować przebarwienia posłoneczne, ale nigdy nie należy łączyć ich z ekspozycją na słońce.

Podczas procesu złuszczania naskórka, odsłania się jego nowa warstwa, delikatniejsza i dużo wrażliwsza na czynniki atmosferyczne. Połączenie pielęgnacji kwasami z opalaniem to przepis na groźne poparzenia słoneczne, wysuszenie skóry oraz nieestetyczne przebarwienia. Nawet jesienią i zimą kwasy owocowe zaleca się łączyć z codziennym osłanianiem skóry wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.

Składniki ziołowe

Naturalna pielęgnacja wbrew pozorom nie oznacza 100% bezpieczeństwa! Każdy składnik może nas uczulić, a niektóre substancje zawarte w ziołach mają właściwości fotouczulające. Oznacza to, że po ich zastosowaniu zwiększa się wrażliwość komórek na promieniowanie UV i po kontakcie ze słońcem występuje reakcja toksyczna. W praktyce oznacza to przebarwienia, przesuszoną i ściągniętą skórę oraz wypryski.

Ziołami o właściwościach światłouczulających są: arnika górska, dziurawiec, mniszek lekarski, nagietek, miłorząb japoński. Również picie dużych ilości rumianku może powodować uczulenie.

Retinol i witamina C

Te substancje lubią iść w parze zwłaszcza w kremach przeciwzmarszczkowych, ze względu na ich złuszczające działanie. Złuszczanie nie łączy się dobrze z opalaniem, ponieważ skóra pod starym naskórkiem jest cienka, wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Działają podobnie do kwasów owocowych i w interakcji ze słońcem mogą powodować reakcje zapalne.

Alkohol

Uwaga na mgiełki zapachowe i perfumy, które mają go w składzie – chętnie psikamy nimi całe ciało, już po użyciu kremu z filtrem. Należy zwrócić uwagę także na preparaty o działaniu odkażającym, oparte na alkoholu – nie używaj ich bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Jeśli musisz, zastosuj je wieczorem, przed pójściem spać lub osłoń wymagające tego miejsce np. bandażem.

Szampon przeciwłupieżowy

Ten kosmetyk może być szczególnie niebezpieczny, bo aplikujemy go na skórę głowy. Chodzi konkretnie o szampony zawierające dziegć. Jest skuteczny w walce z łupieżem, ale wykazuje właściwości fotouczulające.

Nasza rada: kompletując kosmetyki do wakacyjnej walizki oraz przeznaczone do letniej pielęgnacji zawsze dokładnie czytaj ich skład.