Zagrożenie epidemiczne to sytuacja nowa, która może budzić strach i słusznie powoduje zwiększenie naszej ostrożności. Razem z nowym wirusem natężenie zwiększył też wszechobecny szum informacyjny. Czym są koronawirusy? Co oznacza skrót SARS-CoV-2? I gdzie sprawdzać informacje, żeby mieć pewność co do ich rzetelności i nie dać się zwariować?

Gdzie szukać potrzebnych informacji?

Uważaj na serwisy bombardujące nas milionem sensacyjnych informacji związanych z koronawirusem. Możesz być na bieżąco, śledząc oficjalne strony specjalistów w dziedzinie zdrowia:

- serwis informacyjny Światowej Organizacji Zdrowia WHO dot. koronawirusa

- strona Ministerstwa Zdrowia

- strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego GIS

- możesz też śledzić lokalne strony SANEPIDu, np. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

- pamiętaj też, że dostępna jest całodobowa infolinia uruchomiona przez NFZ: 800 190 590

Czym jest koronawirus i skąd się wziął?

Swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie – kuliste wirusy otoczone są wypustkami, które pozwalają im przymocowywać się do komórek, a swoim kształtem przypominają koronę.

Koronawirusy nie są dla naukowców zupełnie nowym zjawiskiem, ponieważ powszechnie spotyka się je u zwierząt, w setkach odmian. Znanych jest 7 odmian takich wirusów, które pojawiły się również u ludzi. Nie wszystkie z nich są groźne i wywołują głównie umiarkowane infekcje górnych dróg oddechowych, rozpoznawane jako pospolite przeziębienia. Jeśli trafią na słabszy organizm, mogą powodować powikłania w postaci zapalenia oskrzeli lub płuc.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Powszechnie występujące koronawirusy przenoszą się przez bezpośredni kontakt z chorym, a także dotykanie przedmiotów, na których wirusy bytują. Dlatego zaleca się powstrzymywanie się od dotykania dłońmi twarzy – chodzi o zapobieganie kontaktu wirusa z błoną śluzową, do której mogłyby się przyczepić.

Obecnie nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe mogły przenosić groźnego dla ludzi koronawirusa, ani że człowiek może zarazić swojego zwierzęcego podopiecznego.

Koronawirus SARS-CoV-2, czyli z czym mamy do czynienia obecnie?

To ten patogen – nazwany przez naukowców koronawirusem SARS-CoV-2, czyli koronawirusem SARS typu 2 – jest odpowiedzialny za obecną pandemię. Skrót SARS oznacza ang. severe acute respiratory syndrome, czyli ostry zespół niewydolności oddechowej, do którego wirus może doprowadzić.  Właśnie z tego powodu jest groźniejszy od innych wirusów.

Powoduje chorobę COVID-19, która zbiera śmiertelne żniwo w ponad 60 krajach na całym świecie. Objawy mogą być zarówno łagodne, a nawet niezauważalne, jak i ciężkie, obejmujące ostrą niewydolność układu oddechowego. Symptomy choroby narastają z czasem. Do charakterystycznych objawów zakażenia należą:

- kaszel,

- duszności,

- gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,

- bóle mięśni,

- ogólne osłabienie

Szacuje się, że jedna na sześć osób choruje z objawami ciężkimi, co oznacza, że większość chorych zwalczy infekcję bez specjalistycznej pomocy lekarskiej – niektórzy mogą nawet nie zauważyć zakażenia!


Żródła:

WHO, Coronavirus disease (COVID-19), https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Centers for Disease Control and Prevention, Coronavirus (COVID-19): https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fcoronavirus%2Findex.html

Narodowy Fundusz Zdrowia, Infolinia NFZ: Najczęściej zadawane pytania związane z koronawirusem, https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/infolinia-nfz-najczesciej-zadawane-pytania-zwiazane-z-koronawirusem,387.html

M. Matacz, Koronawirusy - czym są, skąd się biorą i dlaczego są groźne, w: Serwis Zdrowie PAP, https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/koronawirusy-czym-sa-skad-sie-biora-i-dlaczego-sa-grozne

M. Majewska, Koronawirus SARS-CoV-2: objawy zakażenia, leczenie. Jak się chronić?, w: Puls Medycyny, https://pulsmedycyny.pl/koronawirus-sars-cov-2-objawy-zakazenia-leczenie-jak-sie-chronic-984083