Szałwia to piękna i delikatna roślina o fioletowych kwiatach, wywodząca się z obszaru Morza Śródziemnomorskiego. Łaciński źródłosłów jej nazwy znaczy ‘zdrowie’. Istotnie, szałwia wykazuje rozliczne właściwości zdrowotne, stąd znalazła szerokie zastosowanie w produktach leczniczych, spożywczych czy kosmetycznych. Na co dokładnie pomaga szałwia?

Co dobrego zawiera szałwia?

Szałwia to prawdziwa mieszanka dobrych składników! Zawiera witaminy A, C, witaminy z grupy B, karoteny, kwasy organiczne, żelazo, wapń, magnez, sód i cynk i in. To także niezwykle cenne (i często porównywane w tym zakresie na przykład z rozmarynem) źródło przeciwutleniaczy. To substancje, które chronią nas przed szkodliwym zjawiskiem stresu oksydacyjnego. Dochodzi do niego, kiedy w naszym organizmie wartość szkodliwych wolnych rodników przewyższa wartość antyoksydantów (tj. właśnie przeciwutleniaczy). Wolne rodniki dysponują jednym niesparowanym elektronem i w optymalnych warunkach to właśnie antyoksydanty odpowiadają za dostarczenie im potrzebnego do pary elektronu. Kiedy jednak brakuje nam przeciwutleniaczy, wolne rodniki czerpią brakujący im elektron z innych komórek organizmu, prowadząc w ten sposób do ich zniszczenia.

Szałwia – właściwości i zastosowanie

  • Higiena jamy ustnej. Szałwia zdradza właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, co czyni z niej doskonałe środek do pielęgnacji i ochrony jamy ustnej. Skutecznie pomaga uporać się z aftami, pleśniawkami, krwawieniami z dziąseł, chorobami przyzębia i in.

  • Niedomagające gardło. Picie szałwii sprawdzi się także w dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Płukanki z szałwii będą pomocne przy infekcjach – działają odkażająco, wykrztuśnie i łagodząco. Herbatę z szałwii poleca się także np. przy chrypce, wywołanej również– z pewnością dotyczy to co najmniej paru grup zawodowych – nadmiernym wytężeniem strun głosowych podczas mówienia.
  • Kłopoty trawienne. Picie szałwii przynosi ulgę w dolegliwościach trawiennych. Roślina ta pobudza wydzielanie soków trawiennych, w tym - przyspiesza trawienie tłuszczów i reguluje pracę jelit. Jeśli picie naparu z szałwii staje się monotonne, zawsze można dosypać suche zioła do potraw w formie przyprawy.
  • Nadmierna potliwość. Zawarte w składzie szałwii substancje bakteriobójcze i antyseptyczne skutecznie pomagają w walce z nadmierną potliwości. Zaleca się spożywanie tej rośliny (w formie herbat, przypraw czy na surowo) m.in. osobom pocącym się nadmierne z powodu stresu oraz w okresie menopauzy.
  • Wysoki poziom cukru we krwi. Szałwia, także dzięki swoim możliwościom regulowania procesów trawiennych, przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Również zawarte w szałwii składniki, np. olejek eteryczny czy garbniki, mogą wpływać na zmniejszenie poziomu cukru we krwi.