Wielu rodziców i opiekunów z pewnością dostrzega wartość płynącą z regularnego czytania i chciałoby, by ich pociechy (często niechętne wszelkim lekturom) mogły korzystać z dobrodziejstw, jakie niosą książki. Mogłoby się wydawać, że wakacje to najgorszy możliwy okres na rozbudzanie czytelniczego zapału u naszych znużonych szkołą dzieci. Nic bardziej mylnego! Jak zachęcić dziecko do czytania w wakacje?

O przyjemności lektury

Przede wszystkim warto zadbać o to, by Wasze pociechy miały okazję rozwinąć przyjemne skojarzenia z czytaniem. Jeśli książki przypominają dzieciom wyłącznie przykry szkolny obowiązek i sprawdziany, to nic dziwnego, że nie stały się jeszcze zapalonymi czytelnikami! Pomóżmy im więc spojrzeć na książki jako na doskonały sposób odpoczynku, źródło uspokojenia, mały, prywatny rytuał. Możecie stworzyć wygodny kącik czytelniczy (wystarczy miękki materac na podłodze, parę poduszek i urocza lampka), zaprojektować półeczkę na dziecięce książki czy samodzielnie wykonać kolorowe zakładki!

Czytaj i Ty!

Jeśli doceniasz wartość czytania i chciałbyś, by Twoje dziecko wyrobiło w sobie nawyk regularnych lektur, to zapewne sam często w taki sposób spędzasz swój wolny czas. Jeśli jednak jest inaczej, to trudno oczekiwać, że Twoja pociecha sięgnie po sposób na odpoczynku, który jest właściwie niepraktykowany w domu, obcy rodzicom. Pokażmy więc maluchom, że sami potrafimy cieszyć się książkami i czerpiemy korzyści, jakie niesie ze sobą czytanie!

Czytajcie razem

Wspólne głośne lektury mogą być naprawdę zbliżającym doświadczeniem, a nawet – istotnym budulcem więzi z dzieckiem. Jeśli nasz maluch będzie kojarzył czytanie z bliskością, przyjemnością, bezpieczeństwem, to duże prawdopodobieństwo, że wyrobi w sobie nawyk sięgania po książkę także na późniejszych etapach życia.

Dobra książka na wakacje, czyli jaka?

Co to znaczy, że książka jest dobra dla naszej pociechy na wakacje? Nie zawsze łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ale najogólniejsza zasada jest prosta: książka powinna się podobać naszemu dziecku, odpowiadać jego zainteresowaniom, być dostosowana do jego wieku i możliwości, a najlepiej – powinna być przez naszą pociechę wybrana. Starajmy się nie cenzurować (jeśli nie jest to naprawdę konieczne) wyborów lekturowych naszych dzieci, nie odtrącajmy książek jako „mało ambitnych” czy „zbyt prostych”, okażmy szacunek wyborom i zainteresowaniom dzieci. Pamiętajmy też, że książki to nie wszystko – komiksy i ilustrowane magazyny to też fascynujące materiały! Zastanówmy się również, jaka książka będzie dla dzieci atrakcyjna, czym i jak mogłaby dziecko „zaprosić” do siebie? Może być to szata graficzna, wielkość czcionki albo liczba stron. Na zachętę dla dziecka dobrze jest wybierać pozycje podzielone na dużo mniejszych całostek (rozdziałów lub osobnych opowiadań) i najlepiej zapisane większą czcionką – to da czytającemu szybsze poczucie satysfakcji i sukcesu z ukończonego etapu!

Dobra i lekka książka na wakacje dla dziecka – kilka pomysłów

Wakacje to czas przygód i niecodziennych zjawisk! Takie też powinny być wakacyjne lektury! Sięgajcie więc po pozycje wypełnione po brzegi dziecięcymi perypetiami i przygodami: poszukiwaniami skarbów, dalekimi podróżami, nietypowymi spotkaniami. Sprawdzą się tutaj kryminały dla małych odbiorców lub fantastyka! A może Wasze dziecko zdążyło obejrzeć jakąś ciekawą ekranizację? Zachęćmy je do przeczytania książkowego oryginału! A może niedawno przeczytana książka jest częścią serii? Albo ma po prostu drugi tom? Warto to sprawdzić! Albo może jakaś autorka szczególnie przypadła Waszemu młodemu czytelnikowi do gustu? Idźcie tym tropem! A najlepiej – wybierzcie się razem do biblioteki lub księgarni i oddajcie się przygodzie pośród regałów!