Zamknięcie szkoły, izolacja od rówieśników i części rodziny, ograniczone rozrywki  i zwiększona czujność dorosłych. Dzieci odczuwają skutki epidemii i społecznej kwarantanny, są ważną częścią społeczeństwa i potrzebują rozumieć, co się wokół nich dzieje. Z dnia na dzień również ich życie wywróciło się do góry nogami. Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Nie udawaj, że nic się nie dzieje

To strategia, którą dorośli czasami stosują, aby uchronić dziecko przed negatywnymi i trudnymi emocjami. Niestety, zazwyczaj jest przeciwskuteczna. Świat wokół nas się zmienił i nawet najmłodsi nie mogli tego nie zauważyć. Nie komunikując się z dzieckiem, pozostawiamy je tylko w niepewności i stanie ciągłego napięcia.

Na nową sytuację dzieci reagują lękiem, ale też ciekawością i prawdopodobnie jest im nawet łatwiej niż dorosłym zaadaptować się do zmian. Dlatego powiedz dziecku, co się zmienia w jego codziennym funkcjonowaniu. Ważne jest też przekazanie sygnału, że poddajemy się tym zmianom chętnie, ponieważ mają długotrwale pozytywne skutki, są ważne oraz potrzebne.

Dostarcz dziecku rzetelnych informacji

Wyjaśnij dziecko, co się dzieje, używając prostych, zrozumiałych dla niego słów. Lepiej, żeby o koronawirusie i epidemii usłyszało od zaufanej osoby, która jest dla niego wiarygodnym autorytetem, niż musiało domyślać się na podstawie wiadomości podawanych w telewizji i strzępków rozmów dorosłych, do których nie ma dostępu.

Dziecko powinno wiedzieć, czym jest nowy wirus, jak wpływa na organizację społeczeństwa i dlaczego musimy wprowadzić teraz pewne zmiany. Postaraj się nie obiecywać dziecku niczego, czego nie jesteś pewien – nie mów, że za dwa tygodnie będziecie mogli wyjść do kina, lepiej szczerze powiedz, czego nie wiesz i wytłumacz, dlaczego nie możesz tego obiecać.

Odpowiedz na wszystkie „dlaczego”?

Postaraj się uzbroić w cierpliwość i odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości dziecka zgodnie z wiedzą, którą masz i informacjami dostarczanymi przez wiarygodne źródła. Nie unikaj pytań trudnych – jeśli Twój podopieczny chce wiedzieć, co się stanie, jeśli zachoruje, powiedz mu, jakie kroki są wtedy podejmowane – gdzie trzeba zadzwonić i ile czasu mniej więcej zajmuje proces zdrowienia.

Potraktuj dziecko jako partnera w relacji, nie bagatelizuj jego potrzeb – pamiętaj, że jesteś dla niego największym autorytetem.

Nie strasz dziecka

Rodzicom i opiekunom szczególnie zależy teraz, aby najmłodsi rygorystycznie stosowali się do ich zaleceń higienicznych. Strach nie jest jednak dobrym motywatorem i może odbić się na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym dziecka, teraz albo w przyszłości.

Nie zaprzeczaj faktom dotyczącym rozprzestrzeniania się zakażeń – nie da się ich ukryć przed dzieckiem, które mieszka w pobliżu telewizora/ komputera/ smartfona i wokół którego codziennie toczą się rozmowy dotyczące koronawirusa. Nie ma takiej potrzeby. Wytłumacz mu mechanizm transmisji wirusów i połóż nacisk na to, co możecie zrobić Wy, aby zapobiegać kolejnym zakażeniom.

Zaplanuj rytm dnia

Ważne, abyście wspólnie zaplanowali plan dnia, który wygląda teraz inaczej niż w normalnych warunkach. Jeśli pracujesz z domu – zakomunikuj to dziecku i zaproponuj mu aktywności, które może wykonywać w tym czasie samo. Przekaż dziecku wszystkie niezbędne informacje dotyczące nauczania zdalnego w jego szkole i ustal godziny, w których powinno siadać do lekcji.

Nauka dziecka prawdopodobnie będzie odbywać się w godzinach Twojej pracy, dlatego postaraj się utrzymać stały plan krótszych przerw i dłuższej przerwy obiadowej. Ustal z dzieckiem, kiedy nie powinno Ci przeszkadzać, a kiedy będziesz mógł pomóc mu przy lekcjach.

Oddziel czas na pracę i naukę od czasu na zabawę. Dziecko powinno wiedzieć, że jego obowiązki nie ulegają drastycznej zmianie i powinno kontynuować aktywności szkolne. Zachęć je do podejmowania różnorodnych aktywności w domu – rozrywka w czterech ścianach to nie tylko internet i telewizja!


Źródła:

Pacjent.gov.pl. Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ, Dziecko i koronawirus, https://pacjent.gov.pl/dziecko-i-koronawirus

Serwis Zdrowie PAP, Nowy koronawirus. Jak rozmawiać z dzieckiem, https://zdrowie.pap.pl/wywiady/rodzice/nowy-koronawirus-jak-rozmawiac-z-dzieckiem