Jeśli skarżysz się na uczucie ciężkich nóg, a pod skórą zaczynają pojawiać się popękane naczynka – uważaj! Stąd już krótka droga do pojawienia się żylaków.

Żylaki traktowane są przez niektórych jako defekt estetyczny. Nic bardziej mylnego. Tego typu zmiany na nogach oznaczają, że krew ma problem ze swobodnym przepłynięciem przez naczynia krwionośne. Nieleczone mogą prowadzić do groźnych owrzodzeń, stanów zapalnych i zakrzepów. Statystyki są alarmujące. Szacuje się, że na tę dolegliwość cierpi już co trzeci Polak. Do grupy największego ryzyka należą kobiety.

Czym są żylaki?

Żylaki nóg należą do przewlekłych chorób żył. Mają wygląd poszerzonych niebieskich żył, które układają się w sieć rozgałęzionych sznurów, kłębów lub splotów. W miejscu powstania na ogół powodują uwypuklenie skóry.

Jak rozpoznać żylaki kończyn dolnych?

Do najczęstszych objawów należą:

  • bolesne skurcze mięśni nóg (często nocą)
  • uczucie „ciężkich nóg”
  • obrzęki nóg pojawiające się głównie wieczorem
  • pieczenie skóry w okolicy żylaków
  • uczucie gorąca w obrębie podudzi
  • poszerzone żyłki (w kolorze czerwonym bądź fioletowym), tzw. „pajączki”

Jak zapobiegać żylakom?

Wraz z wiekiem żylaki mogą pojawić się u każdego, dlatego warto stosować się do kilku wskazówek i zapobiegać ich wystąpieniu.

  1. Prowadź aktywny trybu życia. Ćwiczenia fizyczne, ruch usprawniają krążenie i przepływ krwi żylnej. Jeśli nie uprawiasz sportu regularnie, zbawienne będą codzienne spacery, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach. 20-30 minut dziennie wystarczy, aby wzmocnić kondycję naczyń krwionośnych i całego organizmu.
  2. Dbaj o prawidłową masę ciała. Nadprogramowe kilogramy stanowią dodatkowe obciążenie, z którymi muszą zmierzyć się nasze naczynia krwionośne.
  3. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą lub w pozycji stojącej, warto co jakiś czas przespacerować się po biurze, poruszać palcami u nóg, napiąć mięśnie łydek. Staraj się siedzieć w prawidłowej pozycji, nie krzyżując nóg.
  4. Noś odpowiednie buty, najlepiej na małym, stabilnym obcasie. Zrezygnuj ze szpilek, ewentualnie zostaw je na specjalne okazje. Wybierz skarpety bezuciskowe, z naturalnych materiałów.
  5. Noś specjalne rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe. Prawidłowo dobrane rajstopy uciskowe pomogą zmniejszyć obrzęk nóg, przesuną część krwi żylnej do krążenia centralnego, poprawią wydolność pompy mięśniowej wypychającej krew z żył, zwiększą prędkość przepływu krwi w drobnych kapilarach skóry, poprawią drenaż limfatyczny.
  6. Odciążaj nogi. Odpoczywaj w pozycji leżącej z nogami uniesionymi do góry. Możesz podeprzeć je o poduszkę. Wykonaj kilka kółeczek, rowerków i nożyc.
  7. Unikaj długich gorących kąpieli i wylegiwania się na słońcu. Wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zaleganie krwi.

Jak sobie pomóc?

Na szczęście możesz sobie pomóc. Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie dolegliwości związanych z występowaniem żylaków.

  • W aptece dostępnych jest wiele maści, kremów lub tabletek mających na celu uelastycznienie naczyń żylnych. Najczęściej zawierają one wyciąg z nasion kasztanowca, bioflawonoidy, sole wapnia, heparynę.
  • W domu możesz moczyć nogi w wodzie z dodatkiem soli Epsom. Powtarzaj tę czynność co najmniej 2 razy w tygodniu.
  • Polecane też są delikatne masaże. Masuj nogi od stóp ku górze ruchami kolistymi. Nie używaj zbyt dużo siły – żylaki nie lubią ucisku. Do masażu możesz użyć oliwy z oliwek z dodatkiem octu jabłkowego i witaminy E.
  • Staraj się wprowadzić jak najwięcej ruchu do codziennego życia. Podczas oglądania telewizji możesz wykonać kilka przysiadów, skłonów, wymachów. Używaj schodów zamiast windy. Nie parkuj pod samym wejściem lub wysiądź czasem przystanek wcześniej, aby poświęcić chwilę na spacer. Staraj się chodzić energicznie.
  • Dbaj o odpowiednią dietę. Spożywaj co najmniej 3 razy dziennie owoce lub warzywa stanowiące dobre źródło witaminy C takie jak: kapusta, jarmuż, brukselka, kalafior, kalarepa, natka pietruszki, papryka, szpinak, porzeczki, maliny, truskawki, poziomki, agrest, czarne jagody, truskawki, pomarańcze, cytryny, kiwi, grejpfruty, jabłka. Warzywa i owoce jedz w formie surowej lub lekko ugotowane. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, stanowiącego element strukturalny ścian naczyń krwionośnych. Witamina C zapewnia więc prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych
  • Doprawiaj potrawy czosnkiem i papryczką chilli. Czosnek polecany jest ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, a ostra papryczka poprawia skrążenie krwi.

Nasza rada: Gdy powyższe sposoby nie przynoszą jednak poprawy, szansą na wyleczenie są zabiegi operacyjne usuwające niewydolne żyły. O odpowiedniej metodzie zadecyduje lekarz specjalista.