Zapalenie dróg moczowych to problem, który najczęściej dotyka kobiety ze względu na budowę fizjologiczną układu moczowego. Kobieca cewka moczowa jest krótsza niż męska, a tym samym ryzyko przedostania się bakterii do pęcherza jest większe. Znanym od lat sposobem na zapobieganie zapaleniu pęcherza jest żurawina. Czy żurawina rzeczywiście działa? Jak wpływa na układ moczowy?

Właściwości żurawiny

Żurawina to źródło wielu cennych substancji odżywczych. Flawonoidy, kwercyny i myricetyny działają antyoksydacyjnie , czyli likwidują wolne rodniki. Zawarte w owocach żurawiny proantycyjanidyny i kwercytyny działają przeciwalergicznie. Natomiast katechiny działają przeciwutleniająco i przeciwmutogennie . Żurawina to także bogate źródło witaminy C i E. Witamina C wspiera odporność, a witamina E wspomaga pracę układu rozrodczego i opóźnia proces starzenia się skóry.

Żurawina na układ moczowy

Ekstrakt z żurawiny obecny jest w suplementach, które mają pozytywnie wpłynąć na drogi moczowe, np. w Uro Comfort Pharmasis. Działanie żurawiny na układ moczowy polega przede wszystkim na tym, że żurawina zapobiega przyczepianiu się bakterii do ściany pęcherza, tworzy barierę, która może zapobiec infekcji. Jeśli objawy się już pojawiły należy wdrożyć leczenie, a żurawina jedynie może wspomóc leczenie. Dlatego należy pamiętać, że żurawiny nie należy stosować zamiast leków, tylko wspomagająco i zapobiegająco.

Żurawina – w jakiej formie jest najzdrowsza?

Świeże owoce żurawiny mają specyficzny, bardzo kwaśny smak, który nie zachęca do jedzenia. Najpopularniejszą formą żurawiny jest wersja suszona i płynna – sok lub napar. Jednak jeśli zależy nam na zdrowotnym działaniu żurawiny, a nie na walorach smakowych, to należy zwrócić uwagę na skład – czy zawartość cukru w żurawinie suszonej nie jest zbyt wysoki, lub czy sok, jaki kupujemy zawiera 100% owoców.