Podrażnione czy nawet zdarte od kaszlu gardło to problem nasilający się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Przyczynia się do tego – rzecz jasna – zwiększona zapadalność na infekcje, a podrażniający błonę śluzową gardła kaszel to nierzadko najdłużej utrzymujący się objaw choroby. Sezon grzewczy przynosi co więcej kolejne czynniki zagrażające naszym śluzówkom – suchość powietrza w pomieszczeniach, wzrost stężenia zanieczyszczeń w atmosferze oraz narażenie na częste zmiany temperatury otoczenia. Jeśli do tego dodamy takie okoliczności jak m.in. nadwyrężanie głosu poprzez pracę zawodową wymagającą długiego mówienia, głośny śpiew czy krzyk podczas imprez, a także wdychanie dymu nikotynowego, to przepis na zdarte gardło gotowy. Jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości szybko i bez wychodzenia z domu?

Nawilżanie gardła

Podstawowa zasada brzmi: zdarte od kaszlu gardło wymaga przede wszystkim stałego nawilżania. Nic nie sprawdzi się w tej roli lepiej niż… woda. Najlepiej by była letnia, unikaj płynów o nadmiernie wysokich i niskich temperaturach. Jeśli potrzebujesz urozmaicenia, możesz dodać do wody np. odrobinę soku malinowego, który wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, a do tego łagodzi kaszel. Znudzonym piciem zwykłej wody można też polecić napoje zawierające aloes lub po prostu domowy syrop z aloesu (ten jednak może być spożywany w niewielkich ilościach). Roślina nie tylko ukoi zdartą kaszlem śluzówkę, lecz także pomoże zwalczyć obecne tam bakterie. Pamiętaj, że niektóre napoje mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – herbata może np. doprowadzić do wysuszenia gardła i zaostrzenia się podrażnienia wywołanego kaszlem.

Ziołowe płukanki

Dobrym i szybkim sposobem na zdarte gardło jest też zastosowanie płukanek ziołowych. Można z powodzeniem sięgnąć np. po szałwię, rumianek, mięta, tymianek. Dzięki antybakteryjnym właściwościom ziół możesz uporać się z infekcją i zredukować dolegliwości bólowe. Pamiętaj jednak, że zioła mogą również wysuszyć gardło, nie stosuj więc płukanek w nadmiarze.

Zadbaj o otoczenie

Oczywiście wiele środowiskowych uwarunkowań problemów z podrażnionym gardłem pozostaje poza Twoim wpływem, możesz jednak dokonać paru drobnych zmian w swoim najbliższym otoczeniu. Zwłaszcza w sezonie grzewczym warto zadbać o optymalne nawilżenie powietrza w domu (jego pożądana wartość oscyluje między 40 a 60%). Najprostszy i najbardziej popularny sposób na suche powietrze w mieszkaniu to zawieszenie na kaloryferze ceramicznego naczynia z wodą. Możesz też ustawić nieopodal garnek czy miseczkę z wodą (ewentualnie z dodatkiem kilku kropelek olejku eterycznego, pamiętaj jednak, że niektóre olejki mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych). Efekty przyniesie także jednoczesne wietrzenie (najlepiej krótkotrwałe, lecz częste) pomieszczeń i przykręcanie grzejników. Sojusznikami w walce z przesuszonym, drażniącym gardło powietrzem są także… kwiaty. Niektóre ich gatunki pomagają ponadto oczyszczać powietrze, co jest szczególnie pożądane, jeśli planujemy wietrzenie, a za oknem… panuje smog.

Suplementacja

W walce ze zdartym gardłem możesz też wypróbować łatwo dostępnych suplementów (np. w postaci tabletek do ssania). Najskuteczniejsze w łagodzeniu dolegliwości błony śluzowej gardła będą te preparaty, które w swoim składzie zawierają m.in. olej lniany, siemię lniane, len mielony, oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej z rokitnika, olej z nagietka, wyciąg z aloesu, kwas hialuronowy. Warto też sięgnąć po produkty zawierające m.in. porost islandzki, ekstrakt z aloesu, ekstrakt z korzenia prawoślazu.

Nie lekceważ problemów z gardłem!

Jeśli uporczywy kaszel gardła i/lub podrażnienia utrzymują się, koniecznie sięgnij po poradę lekarza! Udaj się do specjalisty zwłaszcza wtedy, kiedy podrażnieniu śluzówki gardła towarzyszą inne objawy: np. gorączka, opuchnięcie gardła.

Źródła:

M. Szandruk, M. Skrzypiec-Spring, E. Szeląg, A. Szeląg, Preparary nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, dostępny w internecie: https://www.pzss.org.pl/assets/files/biblioteka-trenera/2015/04_2015_szandruk-skrzypiec-szelag-szelag-preparaty-nawilzajace-blone-sluzowa-nosa-i-gardla.pdf [data dostępu: 04.12.2023].