Jesienią nietrudno o przeziębienie. Pogoda jest zmienna. Nawet w ciepłe dni poranki i wieczory są bardzo chłodne. Co chwila a to zakładamy, a to zdejmujemy czapki i kurtki. O tej porze roku organizm jest też osłabiony. Pojawienie się kataru to na ogół tylko kwestia czasu.

Czym jest katar i dlaczego powstaje?

Katar to nadmierny wyciek wydzieliny z nosa o charakterze wodnistym, śluzowym lub ropnym. Czasem towarzyszy mu kichanie, łzawienie oczu, zaburzenia węchu i smaku, nieprzyjemny zapach z ust, pieczenie lub ból nosa.   Katar jest najczęściej objawem ostrego zapalenia błony śluzowej nosa wywołanego przez wirusy, bakterie czy alergeny. Mogą go wyzwalać także czynniki ogólnoustrojowe, które doprowadzają do powstania obrzęku błony śluzowej nosa, np. leki obniżające ciśnienie krwi. Katar może być objawem banalnej infekcji błony śluzowej nosa i ustąpić bez leczenia farmakologicznego lub wyłącznie po zastosowaniu leków miejscowych (krople do nosa zmniejszające obrzęk błony śluzowej). Należy jednak pamiętać, że błona śluzowa nosa stanowi pewnego rodzaju ciągłość z błoną śluzową zatok przynosowych. Zatoki szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe łączą się z jamą nosową poprzez naturalne ujścia, których drożność jest niezbędna do oczyszczania zatok i utrzymania ich powietrzności. Jeśli ujścia są niedrożne z powodu obrzęku błony śluzowej nosa, stają się przyczyną przechodzenia zakażenia z jamy nosowej do zatok.

Dlaczego trzeba leczyć katar?

Nieleczony katar może doprowadzić do powstania powikłań, takich jak:

  • zapalenia ucha środkowego (zwłaszcza gdy wydzielina zapalna spływa po tylnej ścianie gardła)
  • zapalenia zatok przynosowych nosa
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych (spływanie wydzieliny z nosa – po tylnej ścianie gardła do tchawicy i oskrzeli)

Jak poradzić sobie z katarem?

Katar jest dość uciążliwą dolegliwością. Na szczęście możesz skorzystać ze sprawdzonych sposobów i sama sobie pomóc. Domowe metody pomogą udrożnić nos i zmniejszyć ilość wydzieliny zapalnej. Oto one:

  1. Płukanie jamy nosa roztworem soli fizjologicznej – udrażnia nos i usuwa lepką wydzielinę.
  2. Nawilżanie błony śluzowej nosa - trzymaj pod ręką wodę morską w aerozolu. Jest całkowicie bezpieczna i można ją stosować w razie potrzeby. W aptekach dostępne są także specjalne żele nawilżające do nosa, które nie pozwalają na nadmierne wysuszanie śluzówki.
  3. Nawilżanie powietrza. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, na noc możesz postawić przy łóżku rozwieszone, wilgotne jeszcze, pranie. Przykręć ogrzewanie, bo rozpalone grzejniki bardzo wysuszają powietrze w mieszkaniu.
  4. Wykonanie inhalacji z użyciem wody (można dodać niewielką ilość ziół: majeranku, mięty, rumianku lub szałwii). Nie potrzebujesz specjalistycznych urządzeń. Zagotuj w garnku wodę, dodaj do niej zioła lub kilka kropel olejku eterycznego. Garnek postaw na stole, usiądź i pochyl twarz nad garnkiem, aby wdychać unoszącą się parę. Uważaj, żeby się nie poparzyć.
  5. Wzbogacenie diety w produkty bogate w witaminę C lub suplementacja tej witaminy. Owoce i warzywa bogate w witaminę C warto jeść cały rok. Gdy dopadnie Cię infekcja, możesz zastosować suplementację. Warto, aby tabletka zawierała co najmniej 100 mg witaminy C.
  6. Wypijanie ciepłych (nie gorących) napojów słodzonych miodem, naturalnym sokiem z malin, z dodatkiem świeżego korzenia imbiru.
  7. Stosowanie kropli o charakterze obkurczającym –  udrażniają nos. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich dłużej niż 3-4 dni.