Niektórym wcale nie jest potrzebny żaden pomysł na jesienne hobby, przez cały rok z pasją oddają się swoim ulubionym zajęciom. Dla innych jednak powolne zbliżanie się długich jesiennych wieczorów jawi się jako okazja, by w swoim dotąd zajętym grafiku znaleźć choć odrobinę czasu dla siebie. Co ciekawego można robić jesienią? Oto garść pomysłów na hobby!

Zajęcia na jesienne wieczory – pomysły:

Zapomniana sztuka kaligrafii

Sztuka pięknego pisania, większości z nas znana jedynie z opowieści starszych pokoleń o ich niegdysiejszym szkolnym obowiązku, jawi się jako doskonałe, zabarwione nutką nostalgii zajęcie na jesień. To także okazja do poćwiczenia kreatywności, cierpliwości czy precyzji. A do tego jeszcze możesz samodzielnie wykonać bileciki do prezentów (do świąt wcale już nie tak daleko!) czy miłe, okolicznościowe kartki dla najbliższych.

Jesień z bliskimi, czyli czas na planszówki

Jesień, grzane wino, gorące kakao, świeczki, roześmiane grono znajomych… a nad tym wszystkim unoszący się duch rywalizacji! Rozgrzewający może tak samo jak ciepłe napoje! Scrabble, yatzy, warcaby, monopoly – wybierajcie, co chcecie!

Miękki świat tekstyliów

A co Wy na to, żeby przywołać kolejną z nieco zapomnianych już aktywności – a więc prace dziewiarskie? Możecie dziergać na drutach, na szydełku, czy w zyskującej ostatnio popularność technice punch needle! Wcale nie musicie sięgać od razu po skomplikowane wzory, misterne projekty. Jeśli idzie o druty, to z powodzeniem na dobry początek możecie nauczyć się nabierania oczek, a następnie przerabiania oczek lewych i prawych. To wystarczy do zrobienia szalika, kocyka dla domowego zwierzaka czy podkładki pod kubek.

Bullet journaling

Czyli planowanie na papierze, w jednym zeszycie i w samodzielnie rozrysowanych rozkładówkach. Dzięki bu-jo możesz śledzić swoje nawyki, spisywać listę książek i filmów na przyszłość, notować wypitą wodę i in. To jednocześnie doskonała okazja do podjęcia niewielkiego, relaksującego projektu artystycznego!

Origami

To już kolejny pomysł, w którym pierwsze skrzypce gra papier! To nie przypadek. Analogowość jest dzisiaj pożądaną i rzadką jakością, czemu więc nie wykorzystać jesieni do osiągnięcia wyciszenia i zredukowania ekspozycji na światło ekranów?

Czytanie

Brzmi banalnie? Może i tak, w końcu zestawienie fotela, książki, koca, herbaty i lampki to już niemal jesienny stereotyp. Nie zmienia to jednak faktu, że czytanie ma ogromny regeneracyjny potencjał, pomaga się wyciszyć, rozwijać wyobraźnię, rozszerzać nasze zdolności poznawcze i niesamowicie relaksować. Ruszaj więc do lokalnej biblioteki i nie wstydź się szablonowego obrazka!

Testowanie kawy/herbaty/win/potraw

Jesienią możesz też poeksperymentować ze smakami. Jeśli zawsze chciałeś dowiedzieć się więcej na temat technik parzenia różnych rodzajów kawy czy herbaty, to może to jest właśnie dobry moment? Grzane wino czy pożywne ciepłe dania to także dobry kierunek do jesiennych poszukiwań kulinarnych. Nie wspominając już o tym, że przecież jesień to także czas robienia przetworów na zimę!