Ból głowy, senność, rozkojarzenie i większa krzepliwość krwi – to dolegliwości, które może spowodować… pogoda! Jeśli jesteś meteopatą możesz odczuwać dyskomfort w czasie nagłych zmian pogody. Głównym winnym jest ciśnienie atmosferyczne.

Jak oblicza się ciśnienie atmosferyczne?

Wartość ciśnienia atmosferycznego oblicza się na podstawie stosunku siły, z jaką słup powietrza napiera na obszar do wielkości powierzchni tego obszaru. Ciśnienie atmosferyczne podaje się w hektopaskalach (hPa). Wysokie ciśnienie wiąże się zazwyczaj ze słonecznym niebem – to tzw. wyżowa pogoda. Niskie ciśnienie przynosi z kolei gwałtowne burze i wiatry.

Średnia, standardowa wartość ciśnienia atmosferycznego to ok. 1013.2 hPa. Ciśnienie zmienia się też w zależności od położenia terenu – im wyżej nad poziomem morza, tym ciśnienie niższe; im niżej, tym wyższe ciśnienie.

Czy meteopatia to choroba?

Wrażliwość na czynniki atmosferyczne nie została zakwalifikowane jako choroba. Naukowcy stwierdzili, że zmienna pogoda może wzmagać objawy długotrwałych chorób oraz powodować krótkotrwały dyskomfort. Do tej pory nie udało się dobrze rozpoznać tego mechanizmu, wiemy jednak, że reakcja na pogodę różni się w zależności od indywidualnych predyspozycji. Niektórzy z nas preferują upalną pogodę i źle czują podczas zimnych frontów atmosferycznych, inni – przeciwnie, dobrze znoszą chłód i nie służą im ciepłe fronty. Trzecia grupa meteopatów to osoby, które odczuwają dolegliwości podczas gwałtownych zmian pogodowych.

Niskie ciśnienie

Pacjenci skarżą się przede wszystkim na związane z nim migrenowe bóle głowy. Wynikają one z różnicy ciśnień między otoczeniem a ciśnieniem powietrza w zatokach. Jeśli akurat mamy przeziębienie i zatoki są zatkane, odczuwany ból będzie silniejszy. Migrenowy ból głowy jest wyjątkowo uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu i może być trudny do zwalczenia za pomocą tabletki przeciwbólowej.

Wysokie ciśnienie

W lecie wysokie ciśnienie wiąże się z upałami, a zimą – z gwałtownym spadkiem temperatury bez towarzystwa opadów śniegu czy deszczu. To warunki szczególnie niebezpieczne dla sercowców, ponieważ wysokie ciśnienie zwiększa ciśnienie tętnicze krwi oraz jej krzepliwość.

Nadwrażliwość na wysokie ciśnienie może wiązać się z bólem głowy i uczuciem rozbicia, a także problemami z układem krążenia – odczuwalne są skoki tętna i przyspieszony oddech oraz uczucie duszności. Podczas takiej pogody zaleca się częściej mierzyć ciśnienie i nie forsować organizmu.

Nasza rada: w czasie wyżu atmosferycznego nie pij kawy i napojów z kofeiną. Lepiej przeczekać ten czas, poświęcając więcej energii na relaks i odpoczynek.

Wahania ciśnienia

Najsilniej odczuwane zmiany pogodowe są związane z nagłymi zmianami ciśnienia – przede wszystkim jego gwałtownym spadkiem.

Nagłe zmiany ciśnienia barometrycznego, które poprzedzają burzę, mogą wywoływać ból stawów. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiemy tego na pewno, naukowcy wciąż dociekają, co jest tego przyczyną. Wiadomo jednak, że tego typu bóle występują częściej u osób, które generalnie mają kłopoty z wytwarzaniem mazi stawowej albo jej rozmieszczeniem wewnątrz stawu. Jeśli więc czujesz ból kości „na burzę”, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć możliwe towarzyszące choroby.

Nagły spadek ciśnienia u niektórych osób może wywoływać zwiększoną drażliwość i agresję oraz podatność na kłótnie. Przy zmiennych frontach atmosferycznych jesteśmy też bardziej narażenia na odczuwanie niepokoju, lęku, drażliwości i senności w ciągu dnia oraz kłopotów z zasypianiem w nocy. Zwłaszcza niż często wiąże się z obniżonym nastrojem, ponieważ wiąże się także z mniejszą ilością światła i wysoką wilgotnością powietrza.

Jak pokonać pogodę?

Brak ustalenia jednoznacznej przyczyny złego samopoczucia związanego ze zmianami pogodowymi uniemożliwia jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Łagodzenie objawów meteopatii opiera się na minimalizowaniu jej uciążliwych objawów poprzez:

  • Dbałość o odpowiednie odżywienie organizmu. Postawą jest zdrowa dieta, którą warto okresowo uzupełniać o suplementację magnezu i witaminy B6, które wspomagają pracę układu nerwowego oraz wspomagają pracę serca.
  • Regularną aktywność fizyczną i przebywanie na świeżym powietrzu.
  • Odpowiednią ilość snu i czas na odpoczynek dla regeneracji organizmu.