Zapalenie pęcherza to przykra dolegliwość wywoływana przez bakterie, które dostają się do cewki moczowej i do pęcherza. Infekcja objawia się najczęściej bólem przy oddawaniu moczu, parciem na pęcherz oraz bólem w podbrzuszu. W przypadku nasilonych objawów lub powracającego problemu należy zgłosić się do lekarza. Domowe sposoby łagodzą objawy i zapobiegają nawrotom infekcji. Co stosować na zapalenie pęcherza?

Zioła na zapalenie pęcherza

1. Ziele nawłoci

Zawiera olejek lotny, flawonoidy, garbniki, śluz, kwasy organiczne, żywicę oraz saponiny, które mają właściwości moczopędne. Duża ilość garbników działa przeciwbakteryjnie i ściągająco.

2. Skrzyp polny
Dzięki zawartości flawonoidów, alkaloidów oraz soli mineralnych i rozpuszczalnej krzemionki, skrzyp ma działanie moczopędne, co sprzyja oczyszczeniu dróg moczowych.

3. Pokrzywa

Liście i korzeń pokrzywy wykazują działanie przeciwzapalne i moczopędne, dzięki czemu pęcherz szybciej się oczyszcza z zalegających tam bakterii. 

4. Liść brzozy

Liście brzozy działają moczopędnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Napar z liści brzozy może przynieść ukojenie w zapaleniu dróg moczowych, a także w przypadku kamicy moczowej jako profilaktyka powstawania kamieni nerkowych.

Żurawina na pęcherz moczowy

Najpopularniejszym domowym sposobem na schorzenia układu moczowego jest stosowanie soku z żurawiny lub suplementów z ekstraktem z żurawiny w składzie. Żurawina hamuje przyleganie bakterii do ściany pęcherza moczowego. Takie działanie żurawina zawdzięcza dzięki zawartości flawonoidów, antocyjanów i proantocyjanidynów.

Profilaktyka – jak dbać o układ moczowy?

Aby uniknąć nawrotom zapalenia pęcherza powinno się pamiętać o odpowiednim nawodnieniu – 2 litry dziennie, stosowaniu diety bogatej w witaminę C i żurawinę (np. naturalne soki żurawinowe), higiena miejsc intymnych, noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny.

  1. Uro Comfort na układ moczowy Pharmasis Uro Comfort na układ moczowy Pharmasis
    Uro Comfort na układ moczowy Pharmasis
    Regular Price 10,88 zł Cena promocyjna 7,98 zł
    Dodaj do listy życzeń
    Brak w magazynie