W stresujących sytuacjach i w stanach silnego niepokoju może dojść do ataku paniki – nagłego stanu, w czasie którego pojawia się uczucie obezwładniającego napięcia, braku kontroli nad sobą i bezsilności. Jak się uspokoić w czasie ataku paniki?

Atak paniki – objawy

Stan nerwicy lękowej, zwany atakiem paniki objawia się poczuciem silnego lęku, któremu towarzyszą objawy takie jak: trudności z oddychaniem (często hiperwentylacja), kołatanie serca, drżenie rąk, mrowienie kończyn, zimne poty, suchość w ustach. Przeszywająca całe ciało panika może powodować także dezorientację i zwiększoną wrażliwość na dotyk. Stan największego lęku trwa zwykle kilka minut, jednak może trwać dłużej, dlatego ważne jest, aby nie zostawiać osoby mierzącej się z atakiem paniki samej, ponieważ długotrwały atak, któremu towarzyszy hiperwentylacja może powodować nawet utratę przytomności.

Jak sobie radzić w czasie ataku paniki?

Kiedy czujemy, że lęk zaczyna dominować i niepokój ogarnia wszystkie myśli, warto wtedy zdać sobie sprawę, że ten stan minie i nie zagraża życiu. Najlepiej wtedy skupić się na swoim oddechu, który powinien być miarowy i głęboki. Wdech należy brać nosem, zatrzymać go na chwilę, a wydech wypuszczać ustami. Najlepiej jeśli wydech będzie trwał odrobinę dłużej niż wdech. W przypadku hiperwentylacji pomocna może być papierowa torebka, w którą się oddycha. Dzięki temu, można uniknąć utracie przytomności.

Jak leczyć powtarzające się ataki paniki?

Nerwicę lękową, która przeradza się w powtarzające się ataki powinna być leczona podczas psychoterapii, która pozwoli rozpoznać przyczynę napadów i dobrać odpowiedni sposób na zwalczenie problemu.