Andropauza to proces starzenia się męskiego układu płciowego, który rozpoczyna się po 50. roku życia. W przeciwieństwie do menopauzy, czyli starzenia się żeńskiego układu płciowego, proces ten zachodzi stopniowo i nie dotyczy w równym stopniu wszystkich mężczyzn. W przebiegu andropauzy nie dochodzi do zatrzymania czynności rozrodczych.

Istotą andropauzy jest obniżenie stężenia testosteronu, melatoniny i hormonu wzrostu przy jednoczesnym wzroście stężenia hormonu luteotropowego i folikulotropowego.

Główne objawy andropauzy to:

 1. Zmniejszenie potrzeb seksualnych
 2. Gorsza jakość erekcji
 3. Zmiany nastroju, depresja, obniżenie funkcji intelektualnych
 4. Obniżenie masy mięśniowej i spadek sił fizycznych
 5. Zmniejszenie stopnia owłosienia ciała, występowanie zmian skórnych
 6. Obniżenie gęstości mineralnej kości, prowadzące do osteopenii i osteoporozy
 7. Wzrost ilości tkanki tłuszczowej
 8. Spadek hematopoezy (produkcji krwi)

Leczenie:

Zazwyczaj andropauza nie wymaga leczenia farmakologicznego. Po 50. roku życia należy jednak systematycznie wykonywać:

 • morfologię krwi
 • badania ogólne moczu
 • badania wskaźników biochemicznych czynności wątroby i nerek
 • lipidogram (oznaczenia stężenia lipidów i cholesterolu we krwi)
 • badanie stężenia hormonów płciowych w osoczu oraz
 • badanie poziomu PSA (wskaźnika czynności gruczołu krokowego).

Warto również okresowo wykonać densytometrię kości, która pozwala na wykrycie osteopenii lub osteoporozy. Mężczyznom intensywnie odczuwającym skutki andropauzy oraz mającym znacznie obniżony poziom testosteronu lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Niesie ona ze sobą wiele zalet. Pozwala na zmniejszenie lub wyeliminowanie zaburzeń erekcji, poprawę profilu lipidowego krwi, obniżenie ciśnienia tętniczego i redukcję otyłości. Przeciwwskazaniem do terapii jest rak prostaty, rak sutka i czerwienica. Zalecenia: Według specjalistów objawy andropauzy uzależnione są w znacznym stopniu od stanu zdrowia. Osoby nadużywające alkoholu, chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, nie przestrzegające zasad zbilansowanego żywienia (zbyt wysoki poziom cholesterolu) oraz stroniące od wysiłku fizycznego znacznie częściej odczuwają skutki męskiego przekwitania. Jeżeli chcesz zminimalizować objawy andropauzy:

 • Dbaj o kondycję fizyczną (wykonuj codziennie co najmniej 20 minut ćwiczeń aerobowych, np. marsz)
 • Unikaj nadmiernej ilości tłuszczy zwierzęcych (boczek, tłuste mięso wieprzowe lub wołowe, smalec, masło)
 • Nie stosuj zbyt rygorystycznych diet odchudzających (badania wykazały, że kilkudniowa głodówka zmniejsza poziom testosteronu nawet o 50%)
 • Dbaj o właściwą podaż białka i aminokwasów
 • Dostarczaj swojemu organizmowi substancji odżywczych takich, jak: koenzym Q10, selen, beta-karoten oraz kwasy tłuszczowe omega-3
 • Staraj się zjadać dużo produktów bogatych w cynk (skorupiaki i mięczaki, owoce morza, sałata, ogórek, seler i zielony groszek). Mają one pozytywny wpływ na libido i jakość życia seksualnego

Pamiętaj: wiek rozpoczęcia andropauzy w dużej mierze uzależniony jest od czynników zewnętrznych!