Regularne picie odpowiedniej ilości wody jest jednym z gwarantów zachowania zdrowego stylu życia i dobrostanu organizmu. Wraz ze wzrostem temperatur i coraz bliższą perspektywą lata jesteśmy szczególnie narażeni na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Picie wody to pierwszy i najważniejszy krok, by do tego nie dopuścić. Nie wszystkim jednak udało się wyrobić w sobie taki nawyk. Jak nauczyć się pić wodę?

Nawodnienie organizmu – podstawowe fakty

Woda jest jednym z kluczowych składników procesów zachodzących w naszym organizmie. Zresztą w większości składamy się z wody właśnie – stanowi ona około 60% masy ciała u dorosłych mężczyzn, od 50 do 55% u dorosłych kobiet i aż do 75% u noworodków. Zachowanie równowagi między procesami wydalania wody i nawadniania jest jednym z podstawowych filarów zdrowego życia. Indywidualne zapotrzebowanie na wodę może oczywiście się różnić – zależnie m.in. od stanu zdrowia czy warunków środowiskowych. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, European Food Safety Authority) określił średnie wartości referencyjne dziennego spożycia wody (ze wszystkich źródeł, a więc także pokarmowych) dla osób dorosłych: 2 l/dzień wody dla kobiet oraz 2,5l/dzień wody dla mężczyzn. Są to zalecenia dotyczące umiarkowanej temperatury otoczenia oraz umiarkowanej aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że latem i podczas intensywnej aktywności fizycznej pocimy się więcej, w warunkach ekstremalnych straty wody z organizmu mogą osiągać nawet do 8l/dobę. Odwodnieniu organizmu poza tym często towarzyszy też utrata elektrolitów.

Jak pić więcej wody?

Picie wody to czynność, o której wielu z nas w natłoku codziennych obowiązków po prostu zapomina. Nie wszyscy też zapewne zdajemy sobie sprawę z wagi odpowiedniego nawodnienia organizmu, zwłaszcza, jeśli nie odczuwamy pragnienia. Jak więc nauczyć się pić wodę? Oto garść pomysłów:

  1. Ustawienie butelki z wodą i szklanki w widocznym miejscu, najlepiej w zasięgu ręki.
  2. Znalezienie swojego ulubionego kubka/ładnej szklanki, z której będziecie chętniej pić.
  3. Zapisywanie liczby wypitych szklanek (jeśli potrzebujecie częstszych sukcesów, to możecie zapisywać wypite połówki szklanek).
  4. Korzystanie z aplikacji lub powiadomień w telefonie. Z łatwością znajdziecie bogatą ofertę aplikacji, które pomogą Wam zadbać o nawodnienie. Jeśli nie chcecie mieć kolejnej na telefonie – zwykłe budziki też spełnią swoją rolę.
  5. Jeśli woda Was nudzi, można spróbować nieco uatrakcyjnić jej smak – np. poprzez dodanie cytryny/limonki/świeżej mięty/kostek lodu.
  6. Pamiętajcie, że wodę czerpiemy też z np. z owoców i warzyw. Duże ilości wody znajdziecie m.in. w: arbuzach, truskawkach, grejpfrutach, jabłkach, pomarańczach, ogórkach, pomidorach, marchwi, sałacie.
  7. Jak wspominaliśmy, odwodnienie organizmu czasem może iść w parze z deficytem elektrolitów. Spożycie tych ostatnich, dostępnych w ciekawych wersjach smakowych, może być także formą uatrakcyjnienia nudnej dla niektórych w smaku wody, a także – co ważniejsze – pomaga wyrobić nawyk regularnego picia wody.
  8. Warto znaleźć sobie towarzysza lub towarzyszkę w wyzwaniu – w zespole łatwiej się zmobilizować i zapanować nad przeciążoną codziennie pamięcią.
  9. Miej wodę zawsze przy sobie, także w podróży! Warto zaopatrzyć się w wielorazową butelkę. Im atrakcyjniejsza będzie ona dla Ciebie estetycznie, tym chętniej zapewne będziesz po nią sięgać!
  10. Pij wodę powoli, małymi łykami, wcale nie musisz opróżniać od razu całej szklanki! Możesz picie wody potraktować jako mały rytuał, drobną przerwę w obowiązkach i czas na zebranie myśli!

Źródła:

Scientific Opinion on Dietary Reference Values for water. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition, and Allergies (NDA), “EFSA Journal” 2010, 8(3):1459, dostepny online: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1459 [data dostępu: 20.05.2023].