Sposoby na łamliwe paznokcie
Sposoby na łamliwe paznokcie
Łamliwe, kruche, rozdwajające się paznokcie to problem nie tylko natury estetycznej. Często bardzo bolą i powodują duży dyskomfort. Poza tym stan paznokci jest odbiciem kondycji całego organizmu – może wynikać z niedoborów witamin i minerałów, które są potrzebne dla zachowania zdrowia całego ciała.
Miękkość paznokci może też być spowodowana czynnikami zewnętrznymi lub dodatkowo indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu. Nie oznacza to jednak, że powinnaś pożegnać się z marzeniem o silnych, zadbanych paznokciach. Spróbuj znaleźć przyczynę ich łamliwości i wzmacniaj je!
Przyczyny słabych paznokci
Wygląd płytki paznokcia świadczy o prawidłowym (lub nie) funkcjonowaniu całego organizmu. Dlatego jej nieestetycznego wyglądu nie należy lekceważyć i sprowadzać wyłącznie do kwestii urody.
Kłopoty z paznokciami mogą być skutkiem nieodpowiedniej diety lub niskiej przyswajalności podstawowych witamin i minerałów. Na kondycję paznokci w dużej mierze wpływa obecność keratyny, ale ich łamliwość może także świadczyć o niedoborze cynku, potasu, wapnia, żelaza, witamin z grupy B oraz magnezu. Jeśli problem z paznokciami pojawia się nagle i nie znajdujemy innych jego przyczyn, warto odpowiednio zbilansować swoją dietę i wzbogacić ją o sprawdzone preparaty witaminowe.
Zły stan paznokci może być również związany z niewłaściwą pielęgnacją dłoni lub zaniedbywaniem jej, np. zbyt długie moczenie dłoni w wodzie, zmywanie lakieru acetonem lub zdrapywanie go negatywnie odbije się na stanie paznokci.
Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze czynniki zewnętrzne – jeśli zimą zapominasz o rękawiczkach, sprzątasz przy użyciu silnych detergentów i bez ochronnych rękawiczek, Twoje paznokcie mogą ucierpieć. Dużo piszesz na komputerze? To także sprawia, że jesteś narażona na szybsze ścieranie i zwiększoną łamliwość paznokci – w takiej sytuacji warto nie przesadzać z ich długością.
Domowe sposoby na łamliwość paznokci
Co możesz zrobić, aby wzmocnić i kompleksowo zadbać o swoje paznokcie? Nie musisz wydawać fortuny w sklepie kosmetycznym na specjalistyczne odżywki i maseczki do dłoni. Zebraliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych, domowych sposobów, dzięki którym możesz zafundować swoim dłoniom urodowe, odprężające „SPA”. Do dzieła!
Ocet jabłkowy
To produkt bogaty w żelazo, potas i wapń oraz magnez, dlatego pozytywnie wpływa na wygląd paznokci, dostarczając im cennych składników odżywczych. Dodatkowo jego kwaśne pH działa antygrzybiczo i antybakteryjnie.
Rozcieńcz ocet z wodą, w proporcji 1 część wody na 1 część octu i zafunduj swoim paznokciom kąpiel – ok. 20 minut każdego dnia, przez min. tydzień. Po tym czasie efekty powinny być już zauważalne. Kąpiel w occie wzmocni płytki paznokcia, a przy okazji usunie przebarwienia i zapobiegnie ewentualnym infekcjom.
Oliwa z oliwek
Kolejny przepis na kąpiel dłoni to mikstura na bazie oliwy z oliwek. Podgrzej ją delikatnie do temperatury, która będzie dla Ciebie przyjemna i mocz w niej końce palców przez ok. 15 minut. Do oliwy możesz dodać sok z cytryny lub pomarańczy – ma właściwości rozjaśniające.
Nasza rada: „oliwkową” kąpiel możesz zafundować całym dłonią. Zadziała jako remedium na popękane i spierzchnięte dłonie, przy okazji je odżywi i wygładzi. Po zabiegu osusz ręce, możesz też zakończyć zabieg nałożeniem dodatkowej warstwy kremu nawilżającego.
Olejek herbaciany
Najlepiej kupić go w pobliskiej aptece – zwróć uwagę, żeby był to produkt ekologiczny, który można stosować na skórę. Olejek herbaciany rozcieńcz z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i tak przygotowaną „odżywkę” wcieraj w płytkę paznokcia (możesz to zrobić za pomocą wacika higienicznego). Olejek herbaciany ma silne właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Ze względu na jego intensywne działanie, po miesięcznej kuracji warto zrobić przerwę.
Nasza rada: w trakcie stosowania olejku herbacianego pamiętaj o regularnym nawilżaniu dłoni odpowiednim kosmetykiem. Preparat może wysuszać skórę, zwłaszcza skórki wokół płytki paznokcia.
Piwo
To domowy sposób naszych babć – popularniejsze jest stosowanie go do odżywienia włosów, ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku paznokci. Piwo zawiera biotynę, potas, fosfor oraz selen, dzięki czemu moczone w nim paznokcie ulegają wzmocnieniu i odżywieniu. Rozgazowane piwo nie traci swoich dobroczynnych właściwości, dlatego jedną butelkę możesz wykorzystać na kilka zabiegów.

Zapytaj naszych ekspertów
Masz dodatkowe pytania dotyczące naszych produktów? Chcesz wiedzieć, co zrobić aby poprawić swoje zdrowie i czuć się lepiej? Napisz do nas na info@pharmasis.pl. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą!
-
Nasi konsultanci
+48 22 290 59 04
Przy zamówieniu pow. 150 zł
DOSTAWA GRATIS
- @