Wiosna to ciepłe dni, przyjemne spacery i kwitnące łąki. Ale jeśli jesteś alergikiem, to także katar i kichanie, prychanie, bóle głowy, łzawienie oczu i uczucie zmęczenia. Czy to znaczy, że najlepiej zamknąć się w domu i przeczekać okres pylenia? Na pewno tego nie chcemy! Dlatego warto znać kilka zasad, które pomogą Ci cieszyć się wiosną mimo alergii.

Jak zmniejszyć kontakt z alergenem?

Podstawą postępowania dla każdego alergika jest unikanie kontaktu z alergenem wywołującym objawy. Niestety, nie jest to takie proste. Alergia sezonowa najmocniej dokucza wiosną, kiedy zaczyna pylić większość roślin, ale tak naprawdę może trwać niemal cały rok, w zależności od tego, co nas uczula. Niektóre rośliny zaczynają pylić już zimą, w styczniu i lutym, a ostatnie pylą jeszcze w listopadzie.

Oczywiście podstawowym postępowaniem, jeśli podejrzewamy u siebie alergię, jest konsultacja z lekarzem i wykonanie testów alergicznych. Dzięki temu dowiemy się, co nas uczula i otrzymamy odpowiednie leczenie.

Poza tym warto stosować kilka zasad, które pomogą zmniejszyć dyskomfort związany z uczuleniem. Wszystkie opierają się na ograniczaniu kontaktu z alergenem, czyli substancją uczulającą.

Po pierwsze, dbaj o czystość

To niezawodny sposób, aby na bieżąco pozbywać się z otoczenia alergenów, które wpadają do Twojego mieszkania przez okno albo przedostają się na Twoich ubraniach. Jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć dyskomfort:

  • odkurzaj i regularnie zmywaj na mokro;
  • pierz pościel i odzież co najmniej raz w tygodniu;
  • do mycia urządzeń sanitarnych stosuj preparaty niszczące pleśń;
  • dbaj, aby w pomieszczeniu nie panowała zbyt duża wilgotność (do 50%);
  • używaj pościeli oznaczonej jako antyalergiczna – cechuje się ona nieprzepuszczalnością dla roztoczy;
  • przy urządzaniu mieszkania unikaj zasłon, dywanów, pluszowych poduszek, kilimów itp. - słowem, wszystkiego, co może łatwo stać się siedliskiem kurzu (i roztoczy!);
  • odkurzaj przy użyciu specjalnego odkurzacza z filtrem HEPA oraz specjalnymi pojemnikami na kurz o podwójnej grubości;
  • dobrą metodą pozwalająca zniszczyć roztocza znajdujące się na pluszowych zabawkach jest ich umieszczenie na 24 godziny w zamrażarce (-18C).

Po drugie, noś maseczkę

Teraz nie wzbudzi to niczyjego zdziwienia, a w czasie silnego pylenia roślin, które Cię uczulają, maseczka może okazać się bardzo pomocna. Dzięki niej ograniczysz kontakt z pyłkami, czyli alergenami.

Po trzecie, płucz twarz, nos i oczy

Obmywaj twarz zawsze, kiedy wracasz do domu – w ten sposób pozbędziesz się pyłków, które mogły osadzić się na niej na dworze. Nie chcesz przecież, żeby w domu nadal na Ciebie działały!

Pomocnym nawykiem jest też przepłukiwanie nosa i przemywanie oczu solą fizjologiczną. W ten prosty sposób usuwasz z nosa i zatok śluz razem z alergenami oraz bakteriami. Podobnie z oczami – regularne ich przemywanie i zakraplanie nie tylko pomoże utrzymać ich odpowiednie nawilżenie, lecz także wypłucze drażniące alergeny.

Po czwarte, zadbaj o nawodnienie

Picie wody to recepta na zaskakująco wiele dolegliwości! Jak działa w przypadku alergii? Chodzi o nawilżenie śluzówki, dzięki czemu Twojemu ciału łatwiej będzie pozbywać się alergenów i zmniejszysz podatność na podrażnienia.