Codzienny stres i napięcia z powodzeniem można łagodzić w naturalny sposób – w towarzystwie ziół. Działają łagodnie, ale skutecznie, a przy tym nie powodują efektu otumanienia. Przy tym nie są uzależniające i można stosować je bezpiecznie przez dłuższy czas. Sprawdź, jakie rośliny mogą ukoić Twoje nerwy.

Melisa lekarska

To chyba najpopularniejsze zioło kojarzone z łagodzeniem stresu. Jest łatwo dostępna, przede wszystkim w postaci naparu do picia i wykazuje działanie uspokajające już po około 30 minutach po spożyciu.

Melisa to roślina znana w medycynie ludowej i stosowana także jako środek ułatwiający zasypianie. Ma też efekt rozluźniający i rozkurczający, więc sprawdza się w problemach jelitowych, np. przy wzdęciach lub niestrawności, zwłaszcza tych o podłożu stresowym.

Różeniec górski

To korzeń, który dodaje energii, pozytywnie działa na samopoczucie i pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem. Tradycyjnie był wykorzystywany dla zwiększenia siły fizycznej i wytrzymałości, znany w kulturze Wikingów, w syberyjskich wioskach i Chinach jako złoty korzeń.

Znany jest także jako adaptogen, który wspiera odporność na stres, ale także funkcje myślowe – zapamiętywani, kojarzenie, planowanie.

Lawenda

Od lat znana w naszych domach i uprawiana w przydomowych ogródkach. Znalazła zastosowanie w kosmetyce oraz medycynie naturalnej. Swoje działanie zawdzięcza lawendowemu olejkowi eterycznemu. Kojący zapach świetnie sprawdza się w aromaterapii, a ziele lawendy po podaniu doustnym pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, a w efekcie usprawnia trawienie. Działa przy tym rozkurczowo, doskonale więc łagodzi skurczowe bóle brzucha.

Związki aromatyczne olejku lawendowego koją układ nerwowy i ułatwiają zasypianie, łagodząc stany napięcia nerwowego i niepokoju.

Ashwagandha

To zioło pochodzące z medycyny ajurwedyjskiej. Cenny jest przede wszystkim korzeń rośliny, który zawiera witanolidy – substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwnowotworowym oraz glikowitanolidy – które z kolei wykazują silne właściwości adaptogenne.

Nasza rada: ashwagandha wykazuje silne działanie, które może wpływać na działanie leków na nadciśnienie i cukrzycę oraz powodować skutki uboczne w postaci swędzenia, przebarwień i dyskomfortu skóry. Jeśli stale przyjmujesz jakieś leki, przed zastosowaniem preparatu z tą rośliną, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Chmiel zwyczajny

Chmiel kojarzy się przede wszystkim z piwem, ale warto wiedzieć, że zajmuje też ważne miejsce w ziołolecznictwie. Wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe, ale to także – obok melisy i lawendy – doskonały środek wspierający zdrowy, spokojny sen. Jak to działa? Związki aktywne zawarte w chmielu hamują czynności kory mózgowej, a w efekcie wyciszają i uspokajają, dlatego to zioło stosowane jako remedium przy problemach z zasypianiem.

Jak stosować zioła?

Wszystkie wyżej wymienione rośliny są dostępne w postaci suszu z liści lub korzeni – z tych części rośliny można przyrządzać napar. O ile melisa i lawenda są raczej przyjemne w smaku, inne zioła w takiej postaci mogą odrzucać.

Jeśli nie przepadasz za naparami, możesz także sięgnąć po formę kapsułek – suplementy diety z ziołami często zawierają dodatkowo wspomagające ich działanie witaminy i substancje pomocnicze.