Aloes w Twojej kosmetyczce
Aloes w Twojej kosmetyczce
Zastosowanie aloesu w kosmetologii ma długą tradycję. Ta roślina słynie z właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych – starożytni Egipcjanie wierzyli w jego magiczne moce, a Aleksander Wielki kazał ponoć nacierać nim rany żołnierzy, aby przyspieszyć proces gojenia. Współcześnie jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w kosmetyce, medycynie i farmacji, a także w sztuce kulinarnej. Sprawdź, dlaczego warto przynieść sadzonkę aloesu do swojego domu i jak go wykorzystać.
Aloes – właściwości
Aloes jest sukulentem, który naturalnie występuje przede wszystkim na Półwyspie Arabskim, w rejonach Morza Śródziemnego i w Ameryce Południowej. Jest także wdzięczną rośliną doniczkową, którą można hodować w domu lub w szklarniach. W tkankach liści tej rośliny zbiera się bezbarwny sok o żelowej konsystencji. Sok z aloesu zawiera około 150 biologicznie czynnych substancji, które korzystnie wpływają zwłaszcza na wygląd i kondycję skóry. Są to m.in. witaminy A, C, E, szereg witamin z grupy B, niacyna, cholina i kwas foliowy. Jest ponadto źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – kwasu linolowego i linolenowego oraz lupeolu.
Dzięki bogatej zawartości substancji odżywczych, jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Aloes regeneruje skórę i przyspiesza gojenie ran i podrażnień. Ma działanie tonizujące, co oznacza, że przywraca skórze jej naturalne pH, a także wykazuje właściwości przyspieszające porost włosów, łagodzi też stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Uprawa aloesu
Jeśli stawiasz na naturalną pielęgnacja, aloes powinien być podstawową rośliną goszczącą w Twojej kosmetyczce. Zamiast korzystać z gotowych preparatów drogeryjnych, możesz zainwestować nieco energii w uprawę własnej rośliny.
Aloes dobrze czuje się na jasnym stanowisku, najlepiej rośnie posadzony w ziemi przeznaczonej dla sukulentów i donicy, która dobrze przepuszcza powietrze – może być ceramiczna, jednak lepiej unikać plastikowej. Aloes lubi suche powietrze, dlatego dobrze rośnie w pomieszczeniach ogrzewanych, źle natomiast znosi zraszanie. To łatwa w uprawie roślina, która bardzo dobrze radzi sobie z właścicielem, który czasem zapomina o podlewaniu… Lub przeschnięte podłoże i potrafi przeżyć nawet 2 miesiące bez kropli wody.
Do celów leczniczych lub kosmetycznych poleca się używać co najmniej 2-letnich liści.
Jak pozyskać żel z aloesu?
Dobroczynny sok z aloesu możesz pozyskiwać bezpośrednio ze swojej roślinki. Gromadzi się w liściach, więc aby do niego dotrzeć, musisz naruszyć strukturę roślinki. Jeśli chcesz stosować sok z aloesu punktowo, możesz także uciąć kawałek rośliny i uciskać kawałki liści, aplikując sok bezpośrednio na blizny, przebarwienia i inne niedoskonałości.
Jeśli chcesz wykorzystać aloes na większą powierzchnię skóry, możesz przygotować na jego bazie domowy, naturalny tonik. Wybierz dojrzały liść rośliny, którego chcesz użyć i rozetnij wzdłuż. Żel z wnętrza liścia możesz wydrążyć np. łyżeczką – dzięki temu zminimalizujesz straty tej cennej substancji.
Kosmetyki na bazie aloesu – przepisy i zastosowanie
Tonik z aloesu
Pół szklanki soku aloesowego wymieszaj w równych proporcjach z sokiem z ogórka oraz sokiem z połowy cytryny. Możesz także zdecydować się tylko na sok z ogórka lub wyłącznie na sok z cytryny. Jeśli użyjesz tylko cytryny, dodaj do toniku szklankę przestudzonej wody, dla uzyskania wygodnej konsystencji. Taki tonik będzie miał właściwości nawilżające, odświeżające i rozjaśniające. Ściągnie pory, zadziała antybakteryjnie i rozjaśni drobne przebarwienia.
Sok z aloesu możesz także dodać do zimnego naparu z rumianku lub innych ziół, które stosujesz w pielęgnacji skóry.
Jak działa?
- nawilża
- tonizuje
- zmniejsza widoczność porów
- oczyszcza
- redukuje przebarwienia
Żel do mycia twarzy
Aby uzyskać żel idealny do mycia twarzy, połącz żel z aloesu z oliwą z oliwek oraz wodą różaną. Do mikstury możesz też wkropić kilka kropli soku z cytryny.
Jak działa?
- delikatnie oczyszcza
- nawilża
- ściąga pory
- redukuje przebarwienia
Peeling do ciała
Jeśli zmieszasz żel z aloesu z brązowym cukrem i sokiem z cytryny, uzyskasz ujędrniający i oczyszczający domowy peeling do twarzy. Brązowy cukier możesz zastąpić także inną substancją o właściwościach ścierających, np. fusami po kawie.
Jak działa?
- złuszcza martwy naskórek
- nawilża
- odżywia i ujędrnia skórę
- tonizuje
- zmniejsza widoczność rozstępów
Maseczka do włosów
Sok z aloesu rozmieszany z wodą lub ostudzonym naparem np. z szałwii możesz użyć jak odżywki do włosów. Nałożony na skórę głowy wspomaga natomiast walkę z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy. Pamiętaj, aby po zabiegu dokładnie spłukać pozostałości aloesu z włosów!
Krem do twarzy
Aloes jest wspaniałym naturalnym środkiem nawilżającym skórę – często poleca się używanie go zamiast kremów pielęgnacyjnych osobom z łuszczycą lub egzemą. Możesz stosować go bezpośrednio na skórę twarzy, pocierając rozkrojonym liściem o buzię, albo dodać nieco żelu aloesowego do ulubionego kremu lub olejka.

Zapytaj naszych ekspertów
Masz dodatkowe pytania dotyczące naszych produktów? Chcesz wiedzieć, co zrobić aby poprawić swoje zdrowie i czuć się lepiej? Napisz do nas na info@pharmasis.pl. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą!
-
Nasi konsultanci
+48 22 290 59 04
Przy zamówieniu pow. 150 zł
DOSTAWA GRATIS
- @